کدام مرورگرهای اینترنتی روی کدام سیستم‌ عامل‌ها محبوب‌ترند؟

کدام مرورگرهای اینترنتی روی کدام سیستم‌ عامل‌ها محبوب‌ترند؟

همکاران سیستم- بر اساس آخرین نسخه از گزارش «برنامه تحلیل دیجیتالی دولت آمریکا» پنج مرورگر اینترنتی حاکمیت این بازار را در دست دارند و بیش از ۹۸ درصد بازار مرورگرهای اینترنتی را در اختیار گرفته‌اند.

در آخرین بررسی میزان محبوبیت مرورگرهای اینترنتی در هر یک از پلتفرم‌ها به صورت جداگانه بررسی شده است. 

به گزارش وبسایت Zdnet، برای کسب این نتایج ترافیک اینترنتی بین تاریخ اول مه تا ۱۷ ژوئن ۲۰۱۶ در سیستم‌های عامل اندروید، iOS، ویندوز و OS X بررسی شد و نتایج به دست آمده از آن بسیار جالب بود. دو نتیجه به دست آمده از این تحقیق توجه کارشناسان را به خود جلب کرد.

نخست اینکه سیستم‌های عامل رایانه‌ای کاربران را به استفاده از مرورگرهای اینترنتی جایگزین تشویق می‌کنند. بر این اساس بین ۵۰ تا ۶۰ درصد کاربران رایانه‌‌های ویندوز و مک مرورگر اینترنتی دیگری را به جز‌ آنچه که به صورت پیش‌فرض رایانه شده است انتخاب می‌کنند. در بین سیستم‌های عامل موبایلی عوض کردن مرورگر اینترنتی و استفاده از ابزار جایگزین تقریبا غیرممکن به نظر می‌رسد. این مسئله نشان می‌دهد که تقریبا همه کاربران اندرویدی از Chrome استفاده می‌کنند و کاربران iOS هم سراغ Safari اپل می‌روند.

نکته دوم این است که مرورگرهای اینترنتی مستقل به سرعت در حال نابودی هستند. حدود هفت سال قبل فایرفاکس موزیلا یکی از قدرت‌های اصلی این بازار محسوب می‌شد. ولی در سال ۲۰۱۶ میلادی قانون عوض شده است و Chrome در پلتفرم‌های رایانه‌ای و موبایلی بیشترین سهم را از بازار مرورگرهای اینترنتی در اختیار دارد.