کاهش قابل ملاحظه مصرف انرژی به کمک سیستم‌های پردازش ابری

کاهش قابل ملاحظه مصرف انرژی به کمک سیستم‌های پردازش ابری

همکاران سیستم- سرورهای گوگل روزانه ۲۰ میلیارد صفحه اینترنتی را به‌روز می‌کنند، ماهانه ۱۰۰ میلیارد کلید واژه جست‌وجو شده را پردازش می‌کنند، به ۴۲۵ میلیون کاربر Gmail خدمات پست الکترونیکی ارایه می‌دهند و در هر دقیقه ۷۲ ساعت تصاویر ویدیویی کاربران را روی سایت YouTube قرار می‌دهند. با این وجود ما همچنان می‌توانیم همه این کار‌ها را با صرف حداقل انرژی نسبت به دیگر صنایع انجام دهیم.
به گزارش سایت nytimes، مراکز داده در مجموع ۱.۱ تا ۱.۵ درصد انرژی جهانی مصرف شده را به خود اختصاص می‌دهند که این رقم برای بخش حمل‌ و نقل به ۲۵ درصد می‌رسد و مراکز داده گوگل کمتر از یک درصد انرژی مصرف می‌کنند. این مسئله می‌تواند یکی از پیشرفت‌های باورنکردنی در زمینه توانایی‌های رایانه‌ای برای مصرف انرژی باشد که قانون مور (Moore) طی دهه‌های گذشته آن را در اختیار ما گذاشته است.
با توجه به اینکه کارایی هم‌اکنون یکی از مهم‌ترین اهداف محسوب می‌شود ما می‌توانیم به دیگر مراکز در جریان کاهش انرژی‌ها کمک کنیم. مراکز داده کوچک و متوسط دوسوم مجموع انرژی را مصرف می‌کنند و بر این اساس تمرکز روی سرویس‌های پردازش ابری می‌تواند از میزان مصرف انرژی برای راه‌اندازی و استفاده از یک مرکز داده بکاهد. به عنوان مثال، سازمان مرکزی خدمات آمریکا به‌ تازگی ۱۷ هزار کاربر خود را به سرویس Google Apps مخصوص دولت انتقال داده و در پی آن موفق شده است میزان انرژی مصرفی را تا ۹۰ درصد و آلایندگی‌های ناشی از انتشار کربن را تا ۸۵ درصد کاهش دهد.
این آژانس با اتنقال فعالیت‌های رایانه‌ای به سرویس‌های پردازش ابری سالانه ۲۸۵ هزار دلار در هزینه‌های خود مربوط به بخش انرژی صرفه‌جویی می‌کند. بر اساس گزارش منتشر شده از سوی «پروژه افشای کربن»، فضای پردازش ابری می‌تواند در مجموع به شرکت‌ها کمک کند تا سال ۲۰۲۰ در بخش انرژی ۱۲.۳ میلیارد دلار صرفه‌جویی کنند و ۸۵.۷ میلیون تن متر مکعب از انتشار دی‌اکسیدکربن کاهش یابد.