کاهش فروش جهانی رایانه‌های لوحی

کاهش فروش جهانی رایانه‌های لوحی

همکاران سیستم- اگر چه بازار جهانی فروش رایانه‌های لوحی در سه ماههٔ دوم سال جاری میلادی با افت اندکی مواجه شده است، اما همچنان پر شور و رقابتی است. در این سه ماهه افت فروش اپل و رشد آندروید و سامسونگ محسوس بود.

به گزارش سایت zdnet به نقل از موسسه تحقیقاتی آی دی سی، ۱. ۴۵ میلیون رایانه‌ی لوحی در سه ماهه منتهی به ماه ژوئن در سطح جهان فروخته شده است. این رقم به نسبت سال گذشته بیش از دو برابر شده، اما به نسبت آمار فروش سه ماهه اول سال ۷. ۹ درصد کاهش داشته است. در این گزارش آمده است کاهش نوآوری و محصولات جدید در بازار و افت فروش آی پد از علل اصلی این اتفاق بوده است.
اما در همین سه ماه، فروش آندروید به لطف اوضاع خوب بازار سامسونگ رشد داشته است. در حال حاضر سهم اپل از ابن بازار از ۴. ۶۰ درصد سال گذشته به ۴. ۳۲ درصد رسیده است که در تاریخ این شرکت بی‌سابقه بوده است. در مقابل سهم سامسونگ در این مدت با بیش از دو برابر افزایش از ۶. ۷ به ۱۸ درصد رسیده است.
بعضی از کار‌شناسان امیدوارند با ورود آی پد جدید اوضاع اپل بهبود یابد، اما بسیاری از مؤسسات تحقیقاتی این افت فروش را مقطعی نمی‌دانند و معتقد هستند که سیل جدیدی از محصولات جدید آندرویدی که با آی پد جدید وارد بازار خواهند شد، کار این شرکت آمریکایی را سخت‌تر نیز خواهند کرد.
در مکان سوم جایگاه تولید کنندگان، شرکت ایسوس قرار گرفته است که در سه ماهه گذشته با رشد فوق العاده ۱۲۰ درصدی، ۲ میلیون دستگاه فروش داشته است. لنووا و ایسر نیز در این مدت فروش خوبی را به ثبت رسانده‌اند.
سهم بازار آندروید از ۳۸ به ۶. ۶۲ درصد رسیده است. اما سهم سیستم عامل اپل از ۶۰ به ۵. ۳۲ درصد رسیده است.
به گزارش مجله آی دی سی در حال حاضر ۸. ۱میلیون دستگاه رایانه لوحی تحت سیستم عامل ویندوز عرضه شده که سهم ویندوز آرتی از این تعداد تنها ۲۰۰ هزار نسخه بوده است.
این رقم فروش در مقابل ۲. ۲۸ میلیون رایانه لوحی آندرویدی رقم بسیار ناچیزی است.
اما اوضاع بلک بری در این بازار بسیار وخیم است و این شرکت با خطر حذف کامل از این بازار پر درآمد مواجه شده است.