کاهش ارزش سهام سامسونگ

کاهش ارزش سهام سامسونگ

همکاران سیستم – ارزش سهام شرکت سامسونگ در بورس سئول ۶ درصد کاهش داشت و این شرکت در طی یک روز متحمل ۱۲ میلیارد دلار خسارت شد.
به گزارش خبرگزاری رویترز، این واکنش منفی بورس در پی ابزار نگرانی‌های شدید سرمایه گذاران شرکت نسبت به فروش گالکسی اس ۴ ایجاد شده است.
سامسونگ دو مدل مشابه گالکسی اس ۴ را به طور انبوه وارد بازار کرده است تا بتواند هم با اپل و هم با تولیدکنندگان چینی به رقابت بپردازد. هر چند این تصمیم سامسونگ به دلیل حفظ موقعیت بر‌تر در بازار اتخاذ شده است، اما سرمایه‌گذاران اعتقاد دارند که سامسونگ با این کار سودآوری محصول را پایین آورده است و از این بابت ابراز نگرانی کرده‌اند.
تحلیلگران مالی بازار جهانی گزارش داده‌اند که سیر فروش محصول جدید سامسونگ به نسبت مدل‌های قبلی این شرکت کند‌تر است و همین اتفاق باعث ناامیدی سرمایه گذاران شرکت شده است.
از زمان عرضهٔ گالکسی اس ۴ ارزش سهام سامسونگ هر روز با کاهش مواجه شده است. ارزش سهام این شرکت اکنون معادل ۱۸۸ میلیارد دلار برآورد شده است.
در مقابل ارزش هر سهم اپل نیز که در ماه سپتامبر گذشته به رکورد ۷۰۵ دلار رسیده بود تا کنون ۳۸ درصد کاهش داشته است. متخصصان اصلیترین دلیل کاهش فروش آیفون و آیپد را حضور موفق سامسونگ در بازار می‌دانند. در حال حاضر ارزش اپل در بورس نیویورک به ۴۱۲ میلیارد دلار رسیده است.
متخصصان یکی دیگر از دلایل کاهش سهام سامسونگ در این چند روز را استراتژی جدید اپل می‌دانند که این امکان را برای کاربران فراهم کرده است که مدل‌های قبلی آیفون را با مدل‌های جدید‌تر تعویض کنند.
به اعتقاد متخصصان اگر محصول جدید آیفون اپل از مدل فعلی سامسونگ ارزان‌تر باشد، کار به مراتب برای این شرکت کره‌ای سخت‌تر خواهد شد.