کارمندان فرسوده در جریان دورکاری چه خطراتی برای سازمان دارند؟

کارکنان بخش امنیت سایبری و سایر کارمندان با سطح بالای فرسودگی و خستگی مفرط مواجه شده‌اند که همین مسئله می‌تواند سازمان‌ها را در معرض خطرات بیشتر از جمله حملات سایبری و نقض‌های داده قرار دهد.

محققان مرکز امنیت سایبری 1Password در تازه‌ترین بررسی‌های خود به این نتیجه رسیدند که چالش کار از راه دور طی دو سال گذشته و در جریان همه‌گیری ویروس کرونا باعث شده کارمندان احساس فرسودگی کنند و توجه کمتری به دستورالعمل‌های امنیتی داشته باشند.

در بررسی جدید مشخص شد کارمندان فرسوده نسبت به اقدامات امنیت سایبری در محل کار بی‌تفاوت‌تر هستند و احتمال نادیده گرفتن شیوه‌های پیشنهادی برای حفظ امنیت سازمانی در آنها سه برابر بیشتر است.

رفتارهای پرخطر شامل دانلود نرم‌افزار و اپلیکیشن‌های بدون مجوز آی‌تی و در نتیجه گسترش هر چه بیشتر سایه فناوری اطلاعات در شبکه‌هایی که مدیریت صحیح آن برای بخش آی‌تی سازمان دشوار است از دیگر مواردی محسوب می‌شود که در این زمینه تاثیرگذار بوده است.

همچنین این خطر وجود دارد که این کارمندان بتوانند نسخه‌های جعلی یا مخرب اپلیکیشن‌ها را دانلود کنند تا امکان انتشار بدافزار و سایر تهدیدات از سوی هکرها به شکل بالقوه افزایش یابد.

گزارش نهایی مربوط به مطالعه جدید همچنین هشدار می‌دهد که احتمال استفاده از گذرواژه‌هایی که به آسانی قابل حدس هستند و خطرات فراوانی را برای حساب‌های شرکتی ایجاد می‌کنند توسط کارمندان فرسوده و دورکار بیشتر است.

منبع: zdnet