کارشناسان نرم‌افزاری کدام زبان‌های برنامه‌نویسی را بیشتر دوست دارند؟

مرکز Stack Overflow روز گذشته گزارش «بررسی توسعه دهندگان 2021» خود را منتشر کرد. یافته‌های این بررسی جدید طیف وسیعی از چشم‌اندازها و اطلاعات اقتصادی از جلمه نگرش توسعه‌دهندگان به زبان‌های برنامه‌نویسی خاص و میزان پرداخت دستمزد به متخصصان برخی زبان‌ها را مشخص کرد.

در این نظرسنجی جهانی بیش از 83 هزار توسعه‌دهنده نرم‌افزار بین ماه‌های مه تا ژوئن سال جاری از کشورهای مختلف حضور داشتند. براساس نتایج این بررسی، در فهرست زبان‌هایی که متخصصان برنامه‌نویسی بیشتر آنها را دوست دارند Rust رتبه نخست را دارد و براین اساس 86.98 درصد کارشناسان اعلام کردند که به زبان برنامه نویسی Rust علاقمند هستند.

در مقابل 13 درصد هم گفتند که علاقه‌ای به این زبان ندارند. در این فهرست Clojure رتبه دوم را به خود اختصاص داد 81 درصد کارشناسان در مورد آن ابراز علاقه کردند.

این بررسی همچنین نشان داد که TypeScript رتبه سوم لیست را به خود اختصاص داده و 72.73 درصد کارشناسان نرم‌افزاری علاقه قلبی خود را به این زبان برنامه‌نویسی نشان دادند در مقابل 27.27 درصد آنها هم گفتند که هیچ علاقه‌ای به این زبان ندارند. در رتبه‌های بعدی این لیست هم به ترتیب زبان‌های Elixir، Julia و پایتون قرار گرفتند.

در بخش دیگر Cobol کمترین میزان محبوبیت بین زبان‌های برنامه‌نویسی را از آن خود کرد و 84.21 درصد کارشناسان گفتند که هیچ علاقه‌ای به آن ندارند و تنها 15.79 درصد کارشناسان نرم‌افزاری نسبت به این زبان قدیمی ابراز علاقه کردند.

علاوه بر این زبان‌های VBA، Matlab، Objective-C، Groovy و Assembly به ترتیب شش زبان برنامه‌نویسی انتخاب شدند که کمترین میزان محبوبیت بین همه کارشناسان جهانی را دارند.

منبع: techrepublic