ژاپنی‌ها با گوشی‌های هوشمند به جنگ تشعشعات هسته‌ای می‌روند

همکاران سیستم- ژاپنی‌ها برای مقابله با اشعه‌های رادیواکتیویته ناشی از نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما که در سونامی سال گذشته دچار آسیب‌های جدی شد، به گوشی‌های تلفن همراه متوسل شده‌اند. اپراتور ژاپنی «سافت بانک» اخیراً از ساخت یک گوشی هوشمند خبر داده است که کاربر با استفاده از آن می‌تواند اشعه‌های زیانبار رادیواکتیویته را ردیابی کند.
به گزارش رویترز، شرکت خدمات ارتباطی سافت بانک ژاپن اعلام کرده است بزودی فروش گوشی‌های هوشمندی را که مجهز به موج یاب هستند، آغاز خواهد کرد. بنا بر اعلام سافت بانک این گوشی که «پن تون» (Panton) نام دارد، قرار است در تابستان امسال و در هشت رنگ مختلف عرضه شود. در ساخت این گوشی‌ها از تراشه‌های آی سی شرکت شارپ استفاده شده که به کمک آن‌ها می‌توان سطح تشعشع مواد رادیواکتیویته را مورد سنجش قرار داد.
شرکت سافت بانک که سومین اپراتور خدمات ارتباطی ژاپن محسوب می‌شود، هنوز قیمت این گوشی‌های را اعلام نکرده است، اما مسئولان این شرکت وعده داده‌اند این گوشی‌ها را با قیمت مناسبی وارد بازار کنند.
ماسایوشی سون، موسس و رئیس شرکت سافت بانک در این باره گفته است: خطر ناشی از سوانح هسته‌ای به چشم انسان نمی‌آید و هنوز هم برای بسیاری از افراد و بویژه مادرانی که دارای نوزدان کم سن و سالی هستند، محل نگرانی است. سون که یکی از منتقدان سرسخت سیاست‌های هسته‌ای ژاپن و یکی از طرفداران پروپاقرص انرژی‌های تجدیدپذیر است به گزارشگران و فروشندگان گوشی‌های همراه گفته است این گوشی‌ها در مقایسه با دیگر ابزار و دستگاه‌های اشعه یاب موجود «کاربرپسند‌تر» و «قابل حمل‌تر» است.
گفتنی است بعد از گذشت بیش از یک سال هنوز احتمال می‌رود برخی از مناطق شمال شرقی ژاپن به خاطر آسیب‌های وارده بر نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما آلوده به اشعه‌های زیانبار رادیواکتیویته باشد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *