چین بزرگترین تولیدکننده ابرکامپیوتر در جهان شد

چین بزرگترین تولیدکننده ابرکامپیوتر در جهان شد

همکاران سیستم- در چند سال گذشته چین عنوان بزرگترین تولیدکننده ابرکامپیوتر در جهان را از آن خود کرد با دو محصول Tianhe-۲ و Milky Way ۲ مبتنی بر پردازنده اینتل توانست موقعیت خود را در این زمینه حفظ کند. به گزارش وبسایت Zdnet، امسال در «کنفرانس جهانی ابرکامپیوترها ۲۰۱۶» که در شهر فرانکفورت آلمان برگزار شد لیست TOP۵۰۰ مربوط به سریع‌ترین ابرکامپیوترها منتشر شد و مرکز  Sunway TaihuLight به عنوان جمع‌آوری کننده اطلاعات این گزارش اعلام کرد چین همچنان حاکمیت دنیای سریع‌ترین ابرکامپیوترهای جهان را در اختیار دارد.

قانون دولت آمریکا مبنی بر ممنوعیت استفاده از محصولات و پردازنده‌های اینتل، Nvidia و AMD در ابرکامپیوترهای چین چندان کارساز نبوده است. البته باید گفت چین برای ساخت قوی‌ترین ابرکامپیوتر جهان چندان هم به تراشه‌ها و پردازنده‌های آمریکایی نیاز ندارد.

نخستین نسخه از گزارش TOP۵۰۰ سال ۱۹۹۳ منتشر شد و از آن زمان تاکنون این اولین نسخه از گزارش مذکور است که نشان می‌دهد آمریکا میزبان بخش اعظم بزرگترین ابرکامپیوترها نیست. در گزارش امسال گفته شد در بین ۵۰۰ ابرکامپیوتر برتری که در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند ۱۶۷ سیستم در کشور چین قرار دارند  و پس از آن آمریکا با ۱۶۵ سیستم قرار دارد. چین همچنین در زمینه اجرای فعالیت‌های بهترین ابرکامپیوترها باید سپاسگزار Sunway TaihuLight و Tianhe-۲ باشد.

سیستم Sunway TaihuLight با سرعت ۹۳ پتافلاپ در ثانیه سریع‌ترین ابرکامپیوتر جهان محسوب می‌شود و به عبارت دیگر در هر ثانیه چند کوادریلیون محاسبه را انجام می‌دهد. این ابرکامپیوتر جدید را مرکز تحقیقات ملی و موازی فناوری و مهندسی رایانه (NRCPC) چین تولید کرد و هم‌اکنون در مرکز ابرکامپیوترهای ملی چین در شهر ووکسی نصب شده است. با این اتفاق Tianhe-۲ چینی در رتبه دوم سریع‌ترین ابرکامپیوترهای جهان قرار می‌گیرد.