چینی‏‌ها سیستم عامل بومی می‌‏سازند

چینی‏‌ها سیستم عامل بومی می‌‏سازند

همکاران سیستم- چین قصد دارد با طراحی یک سیستم عامل بومی به جنگ اندروید و ویندوز برود.
به گزارش وب‏‌سایت pcworld، چینی‏‌ها که نگران برنامه‏‌های نظارتی و جاسوسی آمریکا در فضای سایبر هستند، قصد دارند با طراحی یک سیستم عامل بومی، جایگزین امن‏تری برای سیستم‏‌های عامل اندروید و ویندوز بیابند. این سیستم عامل بومی سی او اس (COS) نام دارد که مخفف عبارت سیستم عامل چینی است. در حال حاضر دو سیستم عامل اندروید و ویندوز از پرکاربرد‌ترین سیستم‏‌های عامل در این کشور هستند. چینی‏‌ها قصد دارند با این کار استیلای سیستم‌‏های عامل آمریکایی بر بازار خود را بشکنند.
بر اساس این گزارش، هم‌‏اکنون شرکت‏ شانگهای لیانتونگ که در حوزه فناوری‌‏های ارتباطات شبکه‌‏ای فعالیت می‌‏کند با همکاری آکادمی علوم چین در حال توسعه سیستم عامل سی او اس هستند و قصد دارند آن را برای استفاده بر روی رایانه‏‌ها، گوشی‏‌های تلفن و دستگاه‌‏های تلویزیون عرضه کنند. هنوز از زمان دقیق عرضه این سیستم عامل خبری نیست، اما یکی از سخنگویان شرکت لیانتونگ گفته است این شرکت تلاش می‌‏کند بزودی این سیستم عامل را برای نصب بر روی دستگاه‌‏های ست ت باکس عرضه کند. وی همچنین گفته است شرکتش در حال مذاکره با سازندگان گوشی و رایانه‏ است.
درباره ویژگی‏‌ها و قابلیت‏‌های این سیستم عامل نیز هنوز خبر زیادی در دست نیست. گزارش‌‏های منتشرشده نشان می‌‏دهد این سیستم عامل از پلت‏فرم HTML۵ پشتیبانی می‌‏کند و قابلیت میزبانی صد هزار نرم‏‌افزار و برنامه کاربردی را نیز داراست.
سازندگان این سیستم عامل بومی گفته‌‏اند سیستم‏‌های عامل منبع بازی مثل اندروید یا ابتنو (Obtunu) دارای نقایص امنیتی هستند و طراحی آن‌ها به گونه‌‏ای است که با عادات کاربران چینی تناسبی ندارد.