چشم‌انداز مثبت به آینده نرم‌افزارهای کم کد و بدون کد

بررسی‌های کارشناسان حاکی از آن است که در سال 2022 میلادی نرم‌افزارهای کم کد یا بدون کد توسعه قابل ملاحظه‌ای را تجربه می‌کنند. این پلتفرم‌ها در اصل فراتر از پروژه‌های کوچک خانگی هستند و در نهایت اجزای حیاتی استراتژی‌های دیجیتال سازمانی در آینده را تشکیل می‌دهند.

اوایل ماه جاری میلادی شرکت Airtable اعلام کرد پس از آخرین دور سرمایه‌گذاری‌ها ارزش آن معادل 11 میلیارد دلار برآورد می‌شود. رویکرد اصلی این کمپانی به عنوان «کد-برای-همه-افراد» به کارشناسان حرفه‌ای در این بخش که به زبان‌های کدنویسی از جمله جاوا یا پایتون مسلط نیستند امکان می‌دهد تا در بازاندیشی و بازسازی مشتریان خود نقش داشته باشند.

«رایلی دلئون» از کارشناسان این بخش توضیح داد:‌ «جنبش کم کد که در نتیجه همه‌گیری ویروس کرونا رواج یافت هم اکنون سطح بالاتری از توجهات را به خود جلب کرده است و طی آن از سازمان‌ها و بیمارستان‌ها گرفته تا نهادهای دولتی و شرکت‌ها مجبور شده‌اند پیشنهادات آنلاین را با سرعت بالاتر از حد انتظار و برای موارد استفاده جدید توسعه دهند».

این جنبش بخشی از دموکراسی‌سازی فزاینده برنامه‌نویسی است که ضرورت آن به طور قابل توجه احساس می‌شود. در شرایطی که تحول دیجیتال در همه جا دنبال می‌شود، تکیه به بخش‌های مختلف فناوری اطلاعات و برنامه‌نویسی یک اقدام ناپایدار خواهد بود و در این فضا افرادی که برنامه‌نویس نیستند هم می‌توانند نرم‌افزار مورد نیاز خود را با استفاده از ابزارهای کم کد یا بدون کد توسعه دهند.

منبع: zdnet