ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای سازمانی
ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای نرم‌ افزارهای سازمانی

چالش‌های استفاده از رایانش ابری از دید کارشناسان

چالش‌های استفاده از رایانش ابری از دید کارشناسان

همکاران سیستم – امروزه با رواج خدمات متعدد ابری توسط شرکت‌های مطرح از جمله آمازون، گوگل و اپل، رغبت شرکت‌ها به استفاده از این شیوه رایانشی افزایش یافته و کسب و کارها می‌کوشند با بهره‌مندی از مزایای این نوع فناوری، یک مزیت رقابتی برای خود فراهم آورند.با این حال، استفاده از رایانش ابری یا همان Cloud Computing با ریسک‌ها و چالش‌هایی نیز روبروست. به گزارش وب‌سایت Lifehacker Australia، در نظرسنجی از ۱۰۶۰ کارشناس فناوری از سازمان‌های مختلف، موضوعات مربوط به رایانش ابری به بحث گذاشته شد.

این نظرسنجی که توسط شرکت RightScale تولیدکننده نرم‌افزارهای مدیریت ابر صورت گرفته، نشان می‌دهد که ۹۵ درصد پاسخ‌دهندگان در حال حاضر از خدمات ابر استفاده می‌کنند، و این رقم در سال گذشته ۹۳ درصد بوده است. بنابراین به نظر می‌رسد ظرفیت استفاده از رایانش ابری، تا رسیدن به حد اشباع فاصله چندانی ندارد.

همچنین این نظرسنجی نشان می‌دهد که امنیت مهمترین چالش بر سر راه همه‌گیر شدن رایانش ابری است. در رتبه‌های بعدی، عواملی همچون «فقدان منابع و تخصص» و «هزینه‌های بالا» خودنمایی می‌کند.

بر اساس این گزارش، ۲۶ درصد پاسخ‌دهندگان، مدیریت هزینه محاسبات ابری را چالشی مهم برای سازمان خود به شمار آورده‌اند. ۳۶ درصد کسب و کارهای کوچک و متوسط (SMB) به منظور صرفه‌جویی در هزینه‌های مربوطه، اقدام به خرید سرویس Reserved Instance از مرکز خدمات ابری آمازون موسوم به AWS نموده‌اند.

Reserved Instance روشی جدید برای پرداخت زیرساخت‌های پردازشی مبتنی بر پلتفرم EC۲ است که در آن مشترکان تنها به ازای حجمی که از رایانه اشغال کرده‌اند، هزینه پرداخت می‌کنند. بر اساس این سرویس جدید، کاربران برای رزرو کدن حجم مورد نظر خود بر روی EC۲ برای یک دوره یک ساله یا سه ساله اقدام می‌کنند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *