چالش‌های امنیتی؛ مهم‌ترین مانع پیش روی کسب و کار‌ها برای استفاده از فناوری پردازش ابری

همکاران سیستم- یافته‌های مطالعه‌ای که توسط شرکت ارنست‌اند یانگ (Ernst & youngs) انجام شده، نشان می‌دهد که بسیاری از کسب و کار‌ها همچنان با چالش‌های امنیتی فناوری محاسبات ابری دست به گریبان هستند.
به گزارش وب سایت itworld، شرکت ارنست‌ اند یانگ با انجام مطالعه‌ای بین ۱۸۵۰ نفر از متخصصان آی تی دریافته است که بسیاری از متصدیان آی تی و امنیت آی تی در سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف تلاش می‌کنند رویکردهای امنیتی خاصی اتخاذ کنند تا بتواند با محیط دائم‌التغییری که تحت تاثیر فناوری‌هایی مثل پردازش ابری، شبکه‌های اجتماعی و رایانه‌های لوحی است، سازگار شوند.
یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد که فناوری پردازش ابری یکی از مهم‌ترین عواملی است که باعث نوآوری در الگوهای تجاری و ارائه خدمات آی تی شده است. ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در این مطالعه گفته‌اند در حال حاضر از این فناوری استفاده می‌کنند و یا در حال برنامه ریزی برای استفاده از آن هستند. ۳۸ درصد نیز گفته‌اند برای کاهش خطرات احتمالی ناشی از استفاده‌ی فناوری از هیچ راهکار خاصی استفاده نمی‌کنند.
نظرسنجی شرکت ارنست‌ اند یانگ نشان می‌دهد که حدود ۳۱ درصد از پاسخگویان گفته‌اند در سال جاری شاهد آسیب‌های امنیتی بیشتری در مقایسه با سال گذشته بودند. بخش زیادی از شرکت کنندگان در این مطالعه نیز از افزایش بودجه مربوط به امنیت اطلاعات در کسب و کار متبوعه خود خبر داده‌اند. حدود یک سوم از این متخصصان گفته‌اند شرکت یا سازمانی که در آن کار می‌کنند سالانه به طور متوسط حداقل یک میلیون دلار صرف تامین امنیت اطلاعات می‌کند.
یافته‌های مطالعه این شرکت نشان می‌دهد یکی از مهم‌ترین مشکلات پیش روی کسب و کارهای تجاری، کمبود افراد متخصص و ماهر برای تصدی مشاغل مربوط به امنیت اطلاعات است. ۴۳ درصد از پاسخگویان در اظهارات خود به این مشکل اشاره کرده بودند. همچنین وقتی از آن‌ها درباره مهم‌ترین خطرات امنیتی که در ۱۲ ماه گذشته شاهد آن بوده‌اند، سوال شد، تعداد زیادی از آن‌ها از کارکنان سهل انگار یا بی‌اطلاع و حملات سایبری برای سرقت اطلاعات به عنوان مهم‌ترین خطرات پیش آمده یاد کردند.
استفاده از شبکه‌های اجتماعی نیز از دیگر روندهای رایج در میان کسب و کار‌ها است. با این همه ۳۸ درصد از متخصصان آی تی شرکت کننده در این نظرسنجی گفته‌اند تاکنون برای مقابله با مخاطرات ناشی از استفاده از شبکه‌های اجتماعی هیچ رویکرد خاصی اتخاذ نکرده‌اند.
بیش از نیمی از متخصصان شرکت کننده در این نظرسنجی نیز گفته‌اند ابزارهای همراهی مثل گوشی‌های هوشمند یا رایانه‌های لوحی تغییرات خاصی را بر سیاست‌های سازمان‌های متبوع آن‌ها تحمیل کرده است. حدود دو سوم از این متخصصان گفته‌اند استفاده از ابزارهای همراه برای مقاصد کاری در شرکت یا سازمان متبوع آن‌ها آزاد است. البته همه آن‌ها تاکید کرده‌اند که این ابزارهای همراه تحت مالکیت شرکت یا سازمانی است که در آن کار می‌کنند و استفاده از ابزارهای شخصی برای انجام فعالیت‌های کاری ممنوع است.
۳۶ درصد از پاسخگویان نیز گفته‌اند کسب و کار متبوع آن‌ها نرم افزار مدیریت ابزارهای همراه را خریده و استفاده می‌کنند. ۳۱ درصد نیز گفته‌اند برای مدیریت استفاده از نرم افزار‌ها و برنامه‌های کاربردی همراه از راهکار‌ها و فرایندهای مدیریتی ویژه‌ای دارند. راهکارهای رمزگذاری از جمله رویکردهای ویژه‌ای است که حدود ۴۰ درصد از متخصصان آی تی شرکت کننده در این نظرسنجی گفته‌اند از آن استفاده می‌کنند.