پیش نویس برنامه امنیتی گوگل برای پنج سال آینده منتشر شد

پیش نویس برنامه امنیتی گوگل برای پنج سال آینده منتشر شد

همکاران سیستم- شرکت گوگل پیش‌نویس برنامه امنیتی خود برای پنج سال آینده را منتشر کرده است. در این پیش‌نویس بر مبارزه با هکرها و استفاده از راهکارهای احراز هویت دو عاملی تاکید شده است.به گزارش وب سایت pcworld، پیش‌نویس برنامه امنیتی گوگل نشان می‌دهد این شرکت قصد دارد هوشیاری و توانمندی خود را در برابر هکرها و مجرمان سایبری افزایش دهد. این شرکت پیش از این در سال 2008 نیز برنامه مشابهی منتشر کرده بود.

در این پیش‌نویس تاکید شده است که در پنج سال گذشته، چشم انداز امنیتی اینترنت دستخوش تغییرات عمیقی شده است. رواج استفاده از گوشی‌های هوشمند، افزایش خطر هک وب‌سایت‌ها و حساب‌های کاربری و تحول تکنیک‌های هک از جمله عواملی است که این چشم انداز را تغییر داده است و مقابله با آنها نیز نیازمند راهکارها و ابتکارات دفاعی خاصی است.

گوگل در این پیش نویس بویژه بر روی استفاده از فناوری‌های احراز هویت دو عاملی تاکید کرده است. این شرکت چندی پیش محصولات خود را به این فناوری مجهز کرده بود، اما استفاده از آن برای کاربران اختیاری است. به نظر می رسد گوگل رفته رفته درباره استفاده اجباری از این فناوری ها جدی تر شده است.

در حال حاضر استفاده از فناوری های احراز هویت دو عاملی بدین طریق است که عرضه کنندگان خدمات اینترنتی رمز دومی را از طریق تلفن همراه برای کاربرانشان می فرستند تا از آن در هنگام ورود به حساب کاربری خود استفاده کنند. گوگل اما قصد دارد برای این کار از فناوری ان اف سی و یک پروتکل رمزنگاری شده و غیرقابل نفوذ استفاده کند.

یکی دیگر از تمهیدات گوگل که در برنامه پنج ساله بدان اشاره شده، این است که قصد دارد از استاندارد باز اوپن آی دی (openID) استفاده کند. استفاده از این استاندارد می‌تواند دسترسی کاربران به وب سایت‌ها و خدمات مختلف را سهولت ببخشد و در عین حال بسیار ایمن و بی‌خطر باشد. گوگل همچنین قصد دارد با استفاده از استاندارد باز دیگری به نام Channel ID از ورود کوکی‌ها به رایانه‌ها و ابزارهای مورد استفاده کاربران جلوگیری کند. استفاده از کوکی‌ها یکی از محبوب‌ترین شگردهای کاربران برای سرقت اطلاعات و هک حساب‌های کاربری است.

گفتنی است کارشناسان امنیتی، راهبردهای گوگل را در این زمینه‌ها، قاطعانه و موثر توصیف کرده اند.