پیش بینی درآمد ۹ میلیارد دلاری برای بازار توسعه دهندگان نرم افزاری

همکاران سیستم- موسسه پژوهشی گارتنر پیش بینی کرده است بازار توسعه نرم افزارهای کاربردی در سال جاری از مرز ۹ میلیارد دلار خواهد گذشت. گارتنر فناوری‌های پردازش ابری، همراه و منبع باز را از جمله مهم‌ترین عواملی رشد این بازار دانسته است.
به گزارش وب سایت gartner، بازار توسعه نرم افزارهای کاربردی در سال ۲۰۱۲ با ۱.۸ درصد رشد در مقایسه با سال گذشته از مرز ۹ میلیارد دلار خواهد گذشت. تغییر و تحولات صورت گرفته در الگوی تحویل نرم افزار‌ها، ظهور روند توسعه نرم افزارهای همراه و نرم افزارهای منبع باز از جمله مهترین عوامل رشد در این بازار است. فناوری پردازش ابری از دیگری عواملی است که بنا بر گزارش گارنتر شیوه طراحی، آزمایش و کاربری نرم افزار‌ها را تغییر داده است.
گارتنر پیش بینی کرده است تا سال ۲۰۱۵ حدود ۹۰ درصد از کسب و کارهای بزرگ و نهادهای دولتی به نحوی از فناوری پردازش ابری استفاده خواهند کرد. در این گزارش هزینه، انعطاف پذیری و سرعت کاربری نیز از جمله عوامل موثر بر رشد بازار توسعه نرم افزاری شمرده شده است.
این موسسه پژوهشی همچنین پیش بینی کرده است تا سال ۲۰۱۵ بازار توسعه نرم افزاری، بیشتر بر گوشی‌های هوشمند و رایانه‌های لوحی متمرکز خواهد شد تا رایانه‌های شخصی. بر اساس برآوردهای گارتنر تا سه سال بعد نرخ تمرکز توسعه دهندگان نرم افزاری بر فناوری‌های همراه در مقابل رایانه‌های شخصی ۴ به ۱ خواهد بود. به عبارت دیگر چهار پنجم نرم افزارهای کاربردی برای فناوری‌های همراه طراحی خواهد شد. پیش بینی دیگر گارتنر حاکی از این است که تا سال ۲۰۱۳ حدود ۲۰ درصد از کارکنان کسب و کارهای مختلف استفاده از رایانه‌های لوحی را استفاده از لپ تاپ‌ها ترجیح خواهند داد که این امر روندهای حاکم بر بازار توسعه نرم افزاری را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.
گارتنر رشد نرم افزارهای منبع باز را از دیگر عوامل رشد بازار توسعه نرم افزاری دانسته و اعلام کرده است تا پایان سال ۲۰۱۷ در طراحی ۷۰ درصد از نرم افزارهای کسب و کار که تحت پلت فرم جاوا هستند، از سرورهای منبع باز این پلت فرم استفاده خواهد شد.