پیش‌‏بینی رونق بازار فناوری‏‌های مدیریت منابع انسانی در سال ۲۰۱۴

پیش‌‏بینی رونق بازار فناوری‏‌های مدیریت منابع انسانی در سال ۲۰۱۴

همکاران سیستم- وب‌‏سایت فوربس در مقاله‌‏ای پیش‌‏بینی کرده است رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۴ باعث خواهد شد رقابت‏‌ها بر سر استعداد‌ها و منابع انسانی شدت بیشتری به خود بگیرد و بازار فناوری‏‌های مرتبط به مدیریت استعداد‌ها و منابع انسانی نیز رونق تازه‌‏ای بیابد.
وب‏‌سایت فوربس پیش‌‏بینی کرده است افزایش رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۴ باعث خواهد شد رقابت‏‌ها بر سر کارکنان ماهر و متخصص شدت بیشتری به خود گیرد. بر اساس این پیش‌‏بینی، در سال آینده میلادی شرکت‏‌ها و سازمان‏‌های متصدی منابع انسانی بیش از آنکه بر تمهیداتی مثل کاهش هزینه‏‌ها تمرکز کنند، بر افزایش مشارکت کارکنان و حفظ منابع انسانی خود تمرکز خواهند کرد.
در این پیش‌‏بینی‏‌ها آمده است که شرکت‏‌ها و سازمان‏‌ها در سال ۲۰۱۴ با کمبود نیروهای متخصص و ماهر مواجه خواهند بود. مهندسی نرم‌‏افزار، آی تی، ریاضیات، علوم زیستی و انرژی از جمله حوزه‌‏هایی است که رویارویی جدی‏‌تری با کمبود نیروهای متخصص خواهند داشت. کمبود نیروهای متخصص باعث خواهد شد دپارتمان‏‌های متصدی آموزش کارکنان بیشتر به سمت توسعه ظرفیت منابع انسانی حرکت کنند. پیش‌‏بینی می‌‏شود در این سال شرکت‏‌ها رفته‏‌رفته شیوه‌‏های قدیمی بررسی عملکرد کارکنان را کنار بگذارند و در برنامه‌‏های ارزیابی خود بر موضوعاتی مثل مربیگری، توسعه استعداد‌ها و تقدیر از کارکنان تمرکز کنند.
فوربس همچنین پیش‌‏بینی کرده است فناوری‏‌های مرتبط با مدیریت منابع انسانی در این سال از رونق تازه‏‌ای برخوردار شود. در این مقاله از شرکت‏‌های عرضه‏‌کننده راهکارهای برنامه‌‏ریزی منابع سازمانی (ERP) مثل اوراکل، ورک‏دی،‌ ای دی پی و غیره به عنوان شرکت‏‌هایی یاد شده است که راهکارهای یکپارچه‌‏ای را در زمینه مدیریت منابع انسانی عرضه می‌‏کنند. از شرکت‌‏های آی بی‌ ام، سام توتال و پیپل فلوئنت نیز به عنوان شرکت‏‌هایی یاد شده است که بازار محصولات آن‌ها در حوزه مدیریت استعداد‌ها از رشد شتابنده‌‏ای برخوردار است. انتظار می‌‏رود در سال ۲۰۱۴ موضوع ساده‌‏سازی و تسهیل استفاده از فناوری‏‌ها برای کارکنان نیز مورد تمرکز قرار گیرد.
راهکارهای تحلیلی مرتبط با مدیریت استعداد‌ها نیز از دیگر محصولاتی است که بازار پررونقی برای آن‌ها در سال ۲۰۱۴ پیش‌‏بینی شده است. بنا بر اعلام فوربس، بیش از ۶۰ درصد از شرکت‏‌ها و سازمان‏‌ها سرمایه‏‌گذاری‏‌ها در این حوزه را افزایش خواهند داد. پیش‌‏بینی شده است شرکت‏‌هایی که بتوانند در زمینه استفاده از تحلیل‏گرهای مرتبط با مدیریت استعداد‌ها بر رقبای خود پیشی بگیرند، خواهند توانست وضعیت استخدام نیروهای مورد نیاز خود را تا دو برابر، وضعیت مدیریت کانال‏‌های فروش و عملکرد مالی خود را تا سه برابر ارتقا دهند.
فوربس همچنین پیش‌‏بینی کرده است در سال آینده دیدگاه‏‌های کل‏نگرانه به محیط کار اهمیت بیشتری خواهد یافت. کارکنان نیز به جای اینکه به دنبال پیدا کردن و داشتن یک شغل باشند، به دنبال یک «تجربه» پرهیجان خواهند بود، به همین دلیل شرکت‏‌ها و سازمان‏‌ها در سال ۲۰۱۴ باید مطمئن شوند کار‌ها و مشاغلشان تجربه‏‌ای پر از پاداش، هیجان و توانمندسازی برای کارکنشان به همراه داشته باشد.
افزایش تحرک نیروهای کار نیز از دیگر پیش‌‏بینی‏‌های فوربس برای سال آینده است. گسترش استفاده از شبکه‏‌های اجتماعی مثل لینکدین، توئیتر و فیس‏بوک باعث شده است افراد با سرعت بیشتری فرصت شغلی مورد نظر خود را بیابند. این بدان معنا است که کارفرمایان باید زمینه‏‌های لازم برای تحرک و رشد شغلی کارکنانشان را فراهم کنند.