پیش‌بینی چشم انداز صنعت راهکارهای مدیریت منابع انسانی در سال ۲۰۱۳

همکاران سیستم- انجمن بین المللی مدیریت اطلاعات منابع انسانی (IHRIM) که بیش از ۳۲ سال است به پیشرفت صنعت راهکارهای مدیریت منابع انسانی کمک می‌کند، در گزارشی روندهای حاکم بر این صنعت در سال ۲۰۱۳ را پیش‌بینی کرده است.
به گزارش وب سایت ihrim، انجمن بین المللی مدیریت اطلاعات منابع انسانی در پیش‌بینی خود صنعت راهکارهای مدیریت منابع انسانی را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار داده است. شبکه‌های اجتماعی، پردازش ابری، داده‌های کلان، راهکارهای تحلیلی، یکپارچگی سیستم‌ها و غیره از جمله موضوعاتی است که این انجمن در پیش‌بینی خود به آن‌ها اشاره کرده است.
بر اساس این پیش‌بینی، کسب و کار‌ها که تلاش می‌کنند از تمام توان مشارکتی کارکنان خود بهره گیرند، در سال آینده برای نیل به مقصود خود همچنان از شبکه‌های اجتماعی برای انجام فرایندهای مختلف استفاده خواهند کرد. مدیریت آموزش و مدیریت عملکرد منابع انسانی از جمله مهم‌ترین فرایندهایی است که کسب و کار‌ها در انجام آن‌ها از شبکه‌های اجتماعی استفاده خواهند کرد. در این گزارش به موضوع استفاده از فناوری‌های همراه در محل کار نیز اشاره شده و پیش‌بینی شده طراحی راهکارهای سازگار با این فناوری‌ها همچنان روند رو به رشد خود را خواهد پیمود.
انجمن بین المللی مدیریت اطلاعات منابع انسانی همچنین پیش‌بینی کرده تمایل شرکت‌ها و سازمان‌های تجاری به نرم افزارهای مدیریت منابع انسانی تحت فناوری پردازش ابری و استفاده از نرم افزار‌ها به شکل خدمات (SaaS) افزایش خواهد یافت. کاهش هزینه مالکیت نرم افزار‌ها یکی از مهم‌ترین انگیزه های کسب و کار‌ها برای گرایش به فناوری‌های پردازش ابری عنوان شده است. افزایش تمایل به استفاده از فناوری‌های پردازش ابری تا حدی است که انتظار می‌رود شرکت‌ها و سازمان‌های تجاری حتی برای یکپارچه کردن سیستم‌های خود نیز از این فناوری استفاده کنند.
این انجمن در گزارش خود پیش‌بینی کرده است که خرید و ادغام شرکت‌ها و سازمان‌ها در سال آینده همچنان افزایش خواهد یافت و به همین خاطر یکی از مهم‌ترین نیازهای این سازمان‌ها، یکپارچه کردن سیستم‌ها و راهکارهای مدیریت منابع انسانی خواهد بود.
پیش‌بینی دیگری حاکی از این است که استفاده از داده‌های کلان نیز در این صنعت روند رو به رشدی داشته باشد. البته این نکته نیز مورد تاکید قرار گرفته است که هنوز درک کاملی از میزان اثربخشی و کارایی داده‌های کلان وجود ندارد. به همین خاطر پیش‌بینی شده است تمرکز کسب و کار‌ها در سال آینده نه بر جمع آوری داده‌های مربوط به منابع انسانی که بر تبدیل آن‌ها به اطلاعات واضح و روشن خواهد بود.
انجمن مدیریت اطلاعات منابع انسانی همچنین پیش‌بینی کرده است که در سال آینده استفاده از سازوکارهای بازی‌های رایانه‌ای در طراحی راهکارهای مدیریت منابع انسانی افزایش خواهد یافت.