پیش‌بینی مهم‌ترین فناوری‌های سال 2012

پیش‌بینی مهم‌ترین فناوری‌های سال 2012

همکاران سیستم- تنها چند روز به پایان سال 2011 میلادی باقی مانده است و به همین بهانه رسانه ها و پایگاه‌های خبری تحلیل‌های مختلفی را در مورد بازار جهانی فناوری در سالی که گذشت منتشر می کنند.  علاوه بر این برخی کارشناسان سعی بر پیش‌بینی تحولات بازار جهانی فناوری در سال پیش‌رو دارند. بر این اساس سایت PC World طبق آخرین بررسی خود لیست مهم‌ترین ابزارهایی را که قرار است در سال 2012 میلادی وارد بازارهای جهانی شوند منتشر کرده است.

1- رایانه لوحی iPad 3 اپل: اگر پیش‌بینی‌ها درست از آب دربیاید، سومین نسل از رایانه لوحی اپل موسوم به iPad 3 در سال میلادی پیش‌رو وارد بازار خواهد شد. رایانه لوحی iPad 2 تصاویر را با کیفیت 1024 در 768 پیکسل به نمایش می‌گذارد و این در حالی است که مدل جدید این محصول تصاویر را با کیفیت 2048 در 1536 پیکسل نمایش می‌دهد. قرار است این محصول جدید در بهار 2012 به دست کاربران برسد.

 2- سیستم‌عامل ویندوز 8 مایکروسافت: شرکت مایکروسافت برای نسخه آتی سیستم‌عامل رایانه‌ای خود قول همه امکانات و خدمات مورد نیاز کاربران را داده و اعلام کرده است که این محصول سازگار با رایانه‌های معمولی و رایانه‌های لوحی است. سیستم‌عامل جدید مایکروسافت مبتنی بر رابط کاربری Metro ساخته شده است که با نمایشگرهای لمسی نیز سازگاری دارد و می‌تواند رقیب جدیدی برای رایانه‌های لوحی اندرویدی محسوب شود.

 3- تلویزیون‌های هوشمند اپل و سونی: شایعات منتشر شده حاکی از آن است که اپل قصد دارد در سال 2012 میلادی گیرنده تلویزیونی هوشمند خود را روانه بازار کند. گفته می‌شود که استیو جابز نیز پیش از درگذشتش اقدامات اولیه برای ساخت تلویزیون‌های هوشمند را آغاز کرده بود و بر این اساس احتمال می‌رود که اپل با پیگیری این روند در سال 2012 نخستین گیرنده تلویزیونی هوشمند خود را روانه بازار کند.در مقابل شرکت سونی نیز اقدامات گسترده‌ای در این زمینه انجام داده است و طی چند ماه آتی محصول مشابهی را به دست کاربران خواهد رساند.

4-  دستگاه‌های الکترونیکی همراه مجهز به پردازنده چهارهسته‌ای: در حال حاضر گوشی‌های هوشمند و رایانه‌های لوحی مبتنی بر پردازنده‌های دوهسته‌ای در بازار به فروش می‌رسند.اما با عرضه سری پردازنده‌های جدید چهارهسته ای شرکت کوالکام موسوم به Tegra 3، نسل جدید گوشی‌های هوشمند و رایانه‌های لوحی در سال پیش‌رو با پردازنده‌های چهارهسته‌ای به دست کاربران خواهند رسید.

5-  گسترش اینترنت پرسرعت بی‌سیم LTE: اینترنت پرسرعت موبایلی از جمله قابلیت‌هایی است که کاربران این روزها تمایل فراوان به استفاده از آن نشان می‌دهند. از آنجایی که شرکت‌های مخابراتی این روزها تاکید فراوان بر گسترش خدمات 4G دارند، در سال 2012 میلادی شاهد افزایش قابل ملاحظه دسترسی کاربران به اینترنت پرسرعت بی‌سیم مبتنی بر شبکه مخابراتی LTE خواهیم بود.

pcworld