پیش‌بینی رویدادهای اصلی CES ۲۰۱۶

پیش‌بینی رویدادهای اصلی CES ۲۰۱۶

همکاران سیستم – نمایشگاه بین‌المللی سی‌ئی‌اس ۲۰۱۶ تا چند روز دیگر در لاس وگاس آمریکا برگزار خواهد شد.
این نمایشگاه از ۶ تا ۹ ژانویه (۱۶ تا ۱۹ دی ۱۳۹۴) با حضور بیش از ۳۶۰۰ شرکت در فضایی به وسعت ۲.۴ میلیون فوت مربع برپا می‌شود. امسال هم غول‌های الکترونیک و فناوری با عرضه جدیدترین محصولات خود، سعی می‌کنند توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب کنند. اهمیت نمایشگاه CES تا حدی است که با نگاهی اجمالی به آن می‌توان حال و هوای فناوری در سال آینده را تا حدودی ترسیم کرد.
به گزارش تلگراف، به نظر می‌رسد امسال شش رویداد اصلی بر فضای CES ۲۰۱۶ سایه افکنده باشد که عبارتند از:

۱. خودروهای هوشمند
حداقل بیش از ۹ خودروساز و بیش از ۱۰۰ شرکت فعال در حوزه فناوری خودروها در CES ۲۰۱۶ حضور خواهند داشت.خودروسازهای سرشناس از قبیل آئودی، فولکس واگن، BMW و Aston Martin برنامه‌های جدید خود را عرضه خواهند کرد.  آئودی گفته در نمایشگاه امسال چیزی را ارائه می‌دهد که چشم‌اندازی از خودروهای آینده را نمایش می‌دهد و می‌تواند بیش از هر زمان دیگر، موضوع خودروهای الکترونیکی را تحت تاثیر خود قرار دهد.
۲. امنیت سایبری
در CES ۲۰۱۶ برای نخستین بار یک نشست درباره امنیت سایبری برگزار خواهد شد که در آن بر موضوعاتی همچون چالش‌های امنیتی و تهدیدات ناشی از به‌کارگیری سیستم‌های جدید مطرح می‌شود.
استفاده از شیوه‌های جایگزین کلمه عبور (پسورد) و روی آوردن به فناوری‌های بیومتریک از قبیل احراز هویت دو مرحله‌ای از دیگر رویدادهای این حوزه است.
۳. Droneها
انتظار می‌رود در نمایشگاه امسال انواع هواپیماهای بدون سرنشین یا درون (Drone) به نمایش در آید. این هواپیماهای کوچک در حوزه‌های مختلفی همچون عکسبرداری، فیلمبرداری، سنجش و ناوبری کاربرد خواهد داشت. بنا به پیش‌بینی یک شرکت، در سال ۲۰۲۰ میزان فروش درون ها به ۵ میلیارد دلار خواهد رسید.
در نمایشگاه امسال ۲۶ غرفه‌دار شرکت خواهد داشت که این رقم در سال گذشته ۱۵ و در سال ۲۰۱۲ فقط ۴ مورد بوده است. قوانین مربوط به ایمنی خطوط هوایی و نیز راهکارهای حفظ حریم خصوصی از دیگر مواردی است که در این مقوله مطرح می‌شود.
۴. گجت‌های پوشیدنی ۲.۰
طبق برآوردهای CCI Insights در سه سال آینده، ارزش صنعت گجت‌های پوشیدنی با ۶۴ درصد رشد به رقمی بالغ بر ۲۵ میلیارد دلار خواهد رسید.
 پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۹ تعداد ۲۴۵ میلیون دیوایس پوشیدنی تولید شده باشد. در CES ۲۰۱۶ غرفه‌های مربوط به عرضه دستگاه‌های پوشیدنی نسبت به سال گذشته سه برابر شده است.
یک کارشناس آشنا به موضوع می‌گوید نوآوری‌های بخش فناوری پوشیدنی، یکی از بخش‌های اصلی CES ۲۰۱۶ محسوب می‌شود.
۵. واقعیت مجازی
سال ۲۰۱۶ با «واقعیت مجازی» گره خورده است. غول‌های فناوری از قبیل سامسونگ، فیس‌بوک و سونی هدست‌های واقعیت مجازی خود را قبلاً عرضه کرده‌اند و طبق برخی برآوردها انتظار می‌رود در سال جدید، تولید این نوع هدست‌ها از رشد بالایی برخوردار شده و با افزایش فروش ۵۰۰ درصدی، به ۱.۲ میلیون هدست برسد.
این هدست‌ها در حوزه‌های مختلفی کاربرد دارد، از جمله بازی‌های ۳۶۰ درجه، درمان انواع ترس‌های روانی، آموزش دادن به دانشجویان پزشکی و خلبانی، شرکت مجازی در رویدادها و غیره.
۶. اینترنت اشیاء
در سال ۲۰۱۶ سنسورها همه جا را فتح خواهند کرد، پس بی‌جهت نیست که آن را سال اینترنت اشیاء نام نهاده‌اند. گارتنر پیش‌بینی کرده در سال ۲۰۲۰ بیش از ۵۰ میلیارد دیوایس متصل به اینترنت وجود خواهد داشت.
اگر چه در نمایشگاه CES سال گذشته نیز یکی از موضوعات داغ اینترنت اشیاء بود ولی امسال این قضیه تا حدودی تخصصی‌تر مطرح می‌شود و تنوع و تعدد دستگاه‌های متصل به اینترنت موضوع اصلی خواهد بود.