پیش‌بینی رشد ۲۰ درصدی ابزارهای عمومی پردازش ابری در سال ۲۰۱۲

پیش‌بینی رشد ۲۰ درصدی ابزارهای عمومی پردازش ابری در سال ۲۰۱۲

همکاران سیستم- شرکت تحقیقاتی گارتنر بر پایه آخرین بررسی‌های خود اعلام کرد ارزش بازار جهانی ابزارهای عمومی مبتنی بر فضای پردازش ابری تا پایان سال جاری میلادی با رشد ۱۹.۶ درصدی نسبت به سال قبل به ۱۰۹ میلیارد دلار می‌رسد.
این مرکز تحقیقاتی اعلام کرده است زیرساخت‌هایی به عنوان سرویس که محبوب‌ترین بخش از ابزارهای عمومی پردازش ابری محسوب می‌شوند و سریع‌ترین رشد را در این بخش داشته‌اند، مهم‌ترین عامل در رشد ۱۹.۶ درصدی سال جاری خواهند بود و به تنهایی طی امسال ۴۵.۴ درصد رشد خواهند کرد.
مرکز گارتنر در این خصوص توضیح داد: «پیش‌بینی شده است بازار سرویس‌های پردازش ابری عمومی در سال ۲۰۱۲ میلادی با رشد ۱۹.۶ درصدی، بازاری به ارزش ۱۰۹ میلیارد دلار را در اختیااشته باشند. در این میان زیرساخت‌هایی به عنوان خدمات (IaaS) سریع‌ترین رشد را در بازار خدمات عمومی پردازش ابری به خود اختصاص داده‌اند و پیش‌بینی می‌شود که این بخش از بازار به تنهای رشد ۴۵.۴ درصدی را پیش‌رو داشته باشد».
با این وجود، سرویس‌های فرآیند تجاری (BPaaS) همچنان بزرگ‌ترین بخش این بازار را در اختیار خواهند داشت و به گفته مرکز گارتنر، ۷۷ درصد بازار ابزارهای عمومی پردازش ابری در سال ۲۰۱۲ میلادی در اختیار این بخش خواهد بود.
گارتنر همچنین گفت: «ابزارهای BPaaS بزرگ‌ترین بخش از این بازار هستند، زیرا شامل تبلیغات مبتنی بر پردازش ابری به عنوان یکی از زیرمجموعه‌ها می‌شوند. پیش‌بینی شده است که بخش BPaaS در سال جاری میلادی درآمد ۸۴.۲ میلیارد دلاری را به خود اختصاص دهد که این رقم از درآمد ۷۲ میلیارد دلاری آن در سال قبل بیشتر است».
به طور کلی می‌توان گفت که فضای پردازش ابری امکان استفاده از نرم‌افزار‌ها، ابزار‌ها و سرویس‌های مختلف را به صورتی برای سازمان‌ها فراهم می‌کند که هزینه مربوط به آن‌ در قبال هر یک از کاربرانی که از این سرویس‌ها بهره‌مند می‌شوند پرداخت می‌شود. برای استفاده از این ابزار‌ها به هیچ گونه زیرساخت IT نیاز نیست.