پیش‌بینی رشد انفجاری استفاده از یادگیری ماشین تا دو سال آینده

همکاران سیستم – اگر چه در حال حاضر استفاده از پروژه‌های مرتبط با فناوری یادگیری ماشین به آهستگی انجام می‌شود ولی بررسی‌ها نشان می‌دهد که این روند در چند سال آینده سیر بسیار شتاب زده‌ای به خود خواهد گرفت.

نظرسنجی اخیر شرکت Univa نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۲۰ یعنی فقط تا دو سال دیگر، ۹۶ درصد شرکت‌های مورد پرسش، به استفاده از پروژه‌های یادگیری ماشین روی خواهند آورد. به گزارش وب‌سایت TechRepublic، این شرکت با نظرسنجی از بیش از ۳۴۴ کارشناس فناوری اطلاعات در ۱۷ صنعت مختلف به این اطلاعات دست یافته است.

۹۳ درصد شرکت‌ها گفته‌اند در حال حاضر پروژه‌های ابتدایی یادگیری ماشین را در دست اجرا دارند و ۲۲ درصد نیز اظهار داشته‌اند که این پروژه‌ها به مرحله تولید رسیده است. بخش عمده شرکت‌های مورد پرسش (۸۸ درصد) معتقدند بین محاسبات سریع (HPC) و یادگیری ماشین ارتباط مستقیم وجود دارد و ۸۲ درصد پاسخ‌دهندگان گفته‌اند برنامه‌هایی برای استفاده از زیرساخت ابر هیبرید در پروژه‌های یادگیری ماشین در دست دارند.

«مهاجرت از روندهای فعلی» مهمترین چالش استفاده از یادگیری ماشین در حوزه تولید است و این موضوع اصلی‌ترین دلیل عملکرد کند شرکت‌هاست. از دیگر چالش‌ها و موانع این حوزه می‌توان به فقدان تجربه در استفاده از این فناوری، پیچیدگی جریان اطلاعات و الزامات رگولاتوری اشاره کرد.

بر اساس این گزارش، صرف‌نظر از مشکلاتی که ممکن است بر سر راه استفاده از یادگیری ماشین در امر تولید پدید آید، این فناوری می‌تواند باعث خلق ارزش هنگفتی شده و در حوزه‌های مختلفی همچون بهینه‌سازی فناوری اطلاعات، امنیت، کشف تقلب و زبان طبیعی به خوبی نقش‌آفرینی کند.

هر چند صنایع مختلفی از فناوری یادگیری ماشین استفاده می‌کنند ولی طبق آمار موجود، شرکت‌های فعال در حوزه فناوری (۶۴ درصد) و خدمات مالی (۵۲ درصد) بیش از دیگران به این فناوری بها می‌دهند. البته این موضوع جای تعجب ندارد زیرا این صنایع از پتانسیل بالایی برای پذیرش فرایندهای خودکار برخوردار هستند. میزان استفاده از یادگیری ماشین در صنعت سلامت و بهداشت ۴۳ درصد و در خرده‌فروشی، مخابرات و تولید ۳۱ درصد اعلام شده است.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *