پیش‌بینی رشد سالانه 61 درصدی استفاده از ابزارهای ارتباطات اجتماعی سازمانی

پیش‌بینی رشد سالانه 61 درصدی استفاده از ابزارهای ارتباطات اجتماعی سازمانی

همکاران سیستم- مرکز تحقیقاتی Forrester Research بر پایه نتایج حاصل از مطالعه جدید خود اعلام کرد نرم‌افزارهای همکاری اجتماعی سازمانی که قابلیت‌هایی شبیه شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک و توئیتر را در اختیار کارمندان می‌گذارند طی سال‌های پیش‌رو محبوبیت قابل ملاحظه‌ای کسب خواهند کرد و در نهایت موجب خواهند شد از خرید محصولات همکاری و ارتباطات سازمانی سنتی کاسته شود.

به گفته این مرکز تحقیقاتی، از هم‌اکنون تا سال 2016 میلادی میزان استفاده از ابزارها و نرم‌افزارهای همکاری اجتماعی سازمانی در سراسر دنیا سالانه 61 درصد رشد خواهد کرد و در سال 2016 میلادی ارزش این بازار به 6.4 میلیارد دلار خواهد رسید. لازم به ذکر است که ارزش این بازار  در سال 2010 میلادی تنها 600 میلیون دلار بوده است.

طبق پیش‌بینی‌های مرکز Forrester، به صورت همزمان درخواست برای یکپارچه‌سازی نرم‌افزارهای همکاری و ارتباطی که در نهایت ابزارهای پیام‌های فوری(IM)، ارتباطات صوتی، جلسات آنلاین و کنفرانس‌های ویدیویی را به صورت یکجا ارایه می‌دهد نیز در سال 2014 کاسته خواهد شد. زیرا این قبیل ابزارها بر خلاف نرم‌افزارهای اجتماعی به کارمندان در برقراری ارتباط با افراد خارج ازگروه کاری خود کمکی نمی‌کند.

شرکت تحقیقاتی Forrester گزارش مربوط به این بررسی را با عنوان «تعریف دوباره همکاری‌ها بر اساس ابزارهای اجتماعی سازمانی» منتشر کرده است. در این گزارش آمده است: «با ایجاد یک لایه اجتماعی میان کارمندان بخش های اطلاعاتی و ساختارهای نرم‌افزاری و ارتباطی، ابزارهای اجتماعی سازمانی خواهند توانست اثرات قابل ملاحظه خود را در فرآیندهای سازمانی برجا بگذارند.»