پژوهشگران مایکروسافت برای مبارزه با ایدز به کمک دانشمندان می‌شتابند

پژوهشگران مایکروسافت برای مبارزه با ایدز به کمک دانشمندان می‌شتابند

 همکاران سیستم- پژوهشگران شرکت مایکروسافت متوجه شده‌اند که به کمک سیستم فیلترینگ اسپم می‌توان سازوکار تاثیرگذاری ویروس ایدز بر سیستم ایمنی بدن را بهتر درک کرد. چندی پیش از دیوید هِکرمن و جاناتان کارلسون، دو پژوهشگر شرکت مایکروسافت خواسته شده بود تا برای پردازش اطلاعات مربوط به برنامه آزمایش واکسن اچ آی وی در آفریقا به دانشمندان فعال در این زمینه کمک کنند. این دو پژوهشگر در کمال تعجب متوجه شدند که الگوریتم شرکت مایکروسافت برای مقابله با اسپم‌ها کمک زیادی به درک چگونگی جهش و دگرگونی ویروس اچ آی وی می‌کند.
به گفته این پژوهشگران با آموختن سازوکار فیلتر کردن اسپم‌ها در ایمیل بهتر می‌توان نقطه ضعف روش‌های احتمالی درمان و تولید واکسن ایدز را شناخت و آن را برطرف کرد، چرا که ویروس اچ آی وی هنگامی که وارد بدن انسان می‌شود دچار جهش و دگرگونی‌هایی می‌شود که می‌تواند سیستم ایمنی بدن را از کار بیندازد. فرستندگان اسپم نیز سازوکار خود را طوری تغییر می‌دهند که می‌توانند از سد فیلترهای اسپم بگذرند. از این نظر شباهت‌های زیادی بین اسپم‌ها و ویروس اچ آی وی وجود دارد.

پژوهشگران مایکروسافت برای تفسیر و پردازش داده‌های مربوط به ایدز به فکر طراحی ابزاری برای پردازش داده‌های بیولوژیک افتادند که PhyloD نام گرفته است. این ابزار دقیقا با‌‌ همان الگوریتم فیلترینگ اسپم‌ها در ایمیل عمل می‌کند و دربردارنده الگوریتم، کد‌ها و برنامه‌هایی برای تصویرسازی از سازوکار پیچیده ویروس اچ آی وی است.

به اعتقاد پژوهشگران مایکروسافت بهتر است به جای تمرکز بر همه متغیرهای احتمالی موثر بر پیشرفت بیماری ایدز در بدن انسان از الگوریتم فیلترینگ اسپم‌ها برای جستجوی هوشمندانه‌تر عوامل موثر بر پیشرفت این بیماری استفاده شود. هر چند که برای عملی شدن این رویکرد‌ها راه درازی در پیش است، اما دسترسی به پایگاه پردازش داده‌های مایکروسافت می‌تواند این راه را کوتاه‌تر کند. آن‌ها گفته‌اند رویکردهایی از این دست را می‌توان حتی برای مطالعه و پژوهش بر روی سرطان سینه و دیگر بیماری‌های کشنده به کار برد.

theregister