پژوهش‌ها نشان می‌دهد: کاهش هزینه‌های سازمانی با استفاده از نرم‌افزارهای ERP

پژوهش‌ها نشان می‌دهد: کاهش هزینه‌های سازمانی با استفاده از نرم‌افزارهای ERP

همکاران سیستم- استفاده از راهکارهای سازمانی ERP تاثیرات به‌سزایی در بخش‌های مختلف سازمان‌ها به همراه دارد. اگرچه استفاده از نرم‌افزارهای برنامه‌ریزی منابع سازمانی موسوم به ERP، می‌تواند بخش‌های مختلف، سازمان‌ها را متحول سازد ولی بیشترین تاثیرگذاری این فناوری، بر بخش مالی شرکت‌ها مشاهده می‌شود.

طبق بررسی‌های اخیر گروه تحقیقاتی آبردین (Aberdeen Group)، استفاده از نرم‌افزارهای ERP تاثیر به‌سزایی در تسهیل و تسریع روند اجرایی سازمان‌ها به ویژه در حوزه مالی دارد.

نیک کاستلینا، پژوهشگر ارشد تیم تحقیقاتی برنامه‌های کاربردی سازمانی وابسته به گروه تحقیقاتی آبردین، در تحقیق جدید خود شیوه‌های بهره‌مند شدن سازمان‌ها از ERP و مزایایی را که این فناوری برای مدیران و بخش‌های مختلف سازمانی به دنبال دارد تشریح کرده است.

به گزارش همکاران سیستم به نقل از Codestone، در این تحقیق که با عنوان «تاثیر ERP بر مدیران مالی: قدرت دید به ثبات می‌انجامد» منتشر شده است. با تاکید بر اینکه نرم‌افزارهای ERP می‌تواند تا حد زیادی آسان‌سازی عملیات اجرایی را به دنبال داشته باشد، آمده است: ارائه دیدی جامع و روشن از امور مالی، از جمله کاربردهای مهم و پرثمری است که فناوری ERP در اختیار مدیران سازمان‌ها قرار می‌دهد.

همچنین مدیران با استفاده از این فناوری می‌توانند راه‌هایی برای کاهش هزینه‌های جاری سازمان خود بیابند.

در گزارشی دیگر، گروه پژوهشی آبردین با توجه به آشکار شدن مزایای پرشمار استفاده از ERP، اعلام کرده که ۸۳ درصد شرکت‌های عمده‌فروش و سازمان‌های توزیع‌کننده، به از لزوم به کارگیری نرم‌افزارهای ERP اعتقاد دارند.

در یک مطالعه موردی مشخص شد که استفاده از ERP باعث کاهش ۱۷ درصدی هزینه‌های اجرایی، کاهش ۱۰ درصدی هزینه‌های انبارداری و پیشرفت ۱۶ درصدی در زمان مورد نیاز برای تحویل کامل محصولات به مشتری‌ها منجر می‌شود.