پنج پیش بینی شرکت آی بی‌ام برای پنج سال آینده

پنج پیش بینی شرکت آی بی‌ام برای پنج سال آینده

همکاران سیستم- شرکت آی بی‌ام پیش بینی کرده است پیشرفت علم در پنج سال آینده، فناوری‌های جدیدی را به وجود خواهد آورد که می‌تواند همه ابعاد زندگی انسان را تغییر دهد. ماشین‌های هوشمند، تولید برق از حرکات بدن انسان و رایانه‌هایی که می‌توانند ذهن انسان را بخوانند، از جمله فناوری‌هایی است که آی بی‌ام پیش بینی کرده زندگی انسان را در پنج سال آینده متحول خواهد کرد.

شرکت آی بی‌ام اخیراً گزارشی منتشر کرده و در آن به توصیف دنیای فناوری در سال ۲۰۱۷ پرداخته است. پژوهشگران این شرکت در گزارش خود از ۵ فناوری گفته‌اند که بیشتر شبیه آن چیزی است که تا حالا در فیلم‌های علمی تخیلی می‌دیدیم. این پنج فناوری عبارتند از:

۱–    تولید انرژی برق از حرکات بدن انسان: پژوهشگران آی بی‌ام بر این باورند که حرکات بدن انسان یکی از بزرگ‌ترین منابع پایان ناپذیر برای تولید انرژی است. آن‌ها پیش بینی کرده‌اند در پنج سال آینده ابزار‌ها و دستگاه‌هایی به وجود خواهد آمد که حرکات بدن انسان مثلاً در دوچرخه سواری و یا پیاده روی را به انرژی برق تبدیل می‌کنند.

۲-    نیازی به گذرواژه (پسورد) نیست: پیش بینی آی بی‌ام حاکی از این است که در پنج سال آینده با پیشرفت فناوری‌های تشخیص چهره نیازی به انتخاب گذرواژه برای ابزار و دستگاه‌های الکترونیکی مختلف نخواهد بود.

۳–    رایانه‌هایی که ذهن انسان را می‌خوانند: این شرکت هم اکنون بر روی طرح‌هایی کار می‌کند که به انسان اجازه می‌دهد رایانه‌ها و دیگر ابزار الکترونیکی را با نیروی ذهن خود کنترل کنند. فناوری‌های پنج سال آینده می‌توانند امواج الکتریکی مغز انسان را ثبت کنند. به نظر می‌رسد با گسترش فناوری‌هایی از این دست دیگر نیازی به موس و صفحه کلید رایانه‌ها نخواهد بود.

۴–    شکاف دیجیتال از بین می‌رود: در حال حاضر اگرچه فناوری‌هایی مثل اینترنت و گوشی‌های هوشمند در سراسر جهان گسترش یافته است اما همه انسان‌ها به آن‌ها دسترسی ندارند. پژوهشگران آی بی‌ام امیدوارند در پنج سال آینده با کاهش هزینه و بهای تمام شده فناوری‌ها، آنچه که هم اکنون «شکاف دیجیتال» خوانده می‌شود، برای همیشه از بین برود. پیش بینی آن‌ها حاکی از این است که در پنج سال آینده بیش از ۸۰ درصد مردم در سراسر جهان گوشی همراه خواهند داشت.

۵–    ایمیل هوشمند می‌شود: هم اکنون بسیاری از کاربران از سیل پیام‌های تبلیغاتی بی‌ربطی که برایشان ایمیل می‌شود، کلافه شده‌اند. اما در پنج سال آینده شگردهای تبلیغاتی و بازاریابی آنقدر هوشمند خواهد شد که صاحبان آگهی‌ها می‌توانند نیازهای تک تک کاربران را تشخیص دهند و براساس این نیاز‌ها، برای آن‌ها پیام‌هایی تبلیغاتی بفرستند. از طرف دیگر سازوکار فیل‌تر اسپم‌ها نیز آنقدر پیشرفت خواهد کرد که بتواند از ارسال پیام‌های ناخواسته و بی‌ربط به کاربران به طور کامل جلوگیری کند.

informationweek