پلتفرم جدید موزیلا برای بهتر شدن فضای اینترنت

شرکت نرم‌افزاری موزیلا از انتشار یک بستر جدید اشتراک داده موسوم به Rally خبر داد که به منظور ایجاد کنترل هرچه بیشتر روی نحوه به اشتراک‌گذاری داده‌های این شرکت طراحی شده است.

این سیستم جدید که در قالب یک افزونه به مرورگر اینترنتی فایرفاکس اضافه می‌شود به کاربران امکان خواهد داد داده‌های خود را به پروژه‌های مطالعاتی و تحقیقاتی اهدا کنند تا از آنها بتوان در ساخت منابع جدید، ابزارها و حتی سیاست‌های بالقوه افرادی و گروه‌هایی استفاده کرد که برای ایجاد فضای هرچه بهتر اینترنت و مقابله با فناوری‌های استثمارگر فعالیت می‌کنند.

«ربکا وِیس» مدیر مرکز علوم داده در شرکت موزیلا و یکی از توسعه‌دهندگان Rally در این خصوص توضیح داد که پلتفرم جدید به این پرسش پاسخ می‌دهد که «چه می‌شود اگر به جای اینکه شرکت‌ها داده‌های شما را بدون اجازه شما در اختیار بگیرند، انتخاب کنید که چه کسی به داده‌های شما دسترسی دارد و آن را برای منافع عمومی مورد استفاده قرار می‌دهد».

او در این خصوص گفت: «سیستم Rally برای شفافیت حریم شخصی و هسته اصلی فعالیت‌های مرورگر موزیلا ساخته شده و افراد را قادر می‌سازد تا داده‌های خود را در پروژه‌های جمع‌آوری سرمایه اصلی برای اینترنت بهتر و جامعه بهتر ارائه کنند. از این طریق محققان هر پروژه داده‌های باکیفیت بهتر در اختیار خواهند داشت و با درک صحیح منبع و اطمینان از انطباق آن با مقررات حریم خصوصی داده‌ها به فعالیت خود می‌پردازند».

منبع: .zdnet