پلتفرم‌های موبایلی جایگزین دسکتاپ می‌شوند

پلتفرم‌های موبایلی جایگزین دسکتاپ می‌شوند

همکاران سیستم- عده‌ای از کاربران بر این باورند که عمر رایانه‌های شخصی به‌سر رسیده است. ولی آیا واقعا این دستگاه‌ها در حال مردن هستند؟
به گزارش وبسایت ZDnet، اگر مبنای بخشی از این سوال را میزان فروش تلفن‌های همراه و رایانه‌های لوحی قرار دهید، پاسخ به آن مثبت خواهد بود.
دستگاه‌های موبایلی برای چهارمین سال متوالی نسبت به رایانه‌های شخصی فروش بیشتری داشتند. برای این قبیل دستگاه‌ها هیچ نشانه‌ای مبنی بر کاهش سرعت فروش دیده نمی‌شود و البته این در حالی است که فروش رایانه‌های شخصی همچنان کاهش می‌یابد.
«بندیکت ایوانس» از  کارشناسان مرکز Andreesen Horowitz اطلاعاتی را منتشر کرده و در آن دلایل قانع کننده آورده است که نشان می‌دهد پارادایم کنونی در خصوص بازار جهانی رایانه‌های شخصی در حال تغییر است. او می‌گوید که در بازار کنونی به‌ازای هر ۵ دستگاه موبایلی یک رایانه شخصی فروخته می‌شود.
ایوانس اعلام کرد طی چند سال آینده تعداد دستگاه‌های موبایلی فروخته شده نسبت به رایانه‌های شخصی ۱۰ به یک می‌شود. این پیش‌بینی منطقی به‌نظر می‌رسد، البته باید این مسئله را هم در نظر گرفت که چرخه به‌روزرسانی دستگاه‌های موبایلی و خرید مدل جدیدتر بسیار سریع‌تر از رایانه‌های شخصی صورت می‌گیرد. ولی بدون در نظر گرفتن این دلیل، بازار جهانی رایانه‌های شخصی برای ادامه حضور این دستگاه در حال تغییر است.
به گفته ایوانس، شرکت‌های بزرگی چون مایکروسافت، Adobe و … سیاست‌های خود را بر دستگاه‌های موبایلی متمرکز کرده‌اند و این مسئله نشان می‌دهد که آنها هم آینده روشنی برای رایانه‌های شخصی نمی‌بینند