پروژه خدمات ابری اروپا، چند ماه تا شکست

پروژه بزرگ اتحادیه اروپا برای بازیابی حاکمیت خدمات رایانش ابری در مقیاس گسترده خارج از مرزهای این قاره که با نام GAIA-X شناخته می‌شود، برای نشان دادن قابلیت‌های ارزشمند خود و نمایش تلاش اروپایی‌ها در این زمینه پس از یک دهه تلاش نیازمند آن است که طی چند ماه آینده به صورت عملی خود را نمایان کند.
بر اساس گزارش جدید منتشر شده از سوی مرکز تحقیقاتی فارستر، در حالی که خدمات رایانش ابری Azure مایکروسافت، AWS آمازون و Cloud گوگل گسترده فعالیت‌های خود را برای دسترسی کاربران جهانی ارتقا می‌دهند، پروژه خدمات ابری اروپا می‌بایست هرچه سریع‌تر نشان دهد که می‌تواند قابلیت‌های ارزشمند بیشتری را نسبت به رقبا روانه بازار کند.
بر اساس گزارش منتشر شده اگر پروژه GAIA-X تا اواسط سال 2021 میلادی نتواند این هدف را محقق کند، این طرح ابتکاری در بدو ورود با شکست مواجه می‌شود و توسعه آن بی‌فایده خواهد بود.
پروژه GAIA-X که ژوئن گذشته آغاز به کار کرد، یک طرح ابتکاری جاه طلبانه بود که عمدتا توسط وزیرانی از کشورهای فرانسه و آلمان هدایت شد و آنها از همان ابتدا مصمم بودند که می‌توانند یک اکوسیستم خدمات رایانش ابری تحت حمایت قوانین داده‌های اتحادیه اروپا را راه اندازی کنند. ایجاد اصلی برای این طرح راه اندازی بازار خدمات رایانش ابری بود تا هر یک از ارایه دهندگان این سرویس مشروط بر پیروی از قوانین تعریف شده در اروپا به آن ملحق شوند. در این طرح بر قوانین اتحادیه اروپا برای محفاظت از داده‌ها و شفافیت هرچه بیشتر در استفاده از داده‌ها تاکید شده بود.

منبع: Zdnet