پروژه جدید مایکروسافت برای اجرای اپلیکیشن‌های اندرویدی روی ویندوز 10

مایکروسافت در حال کار کردن روی راهکار نرم افزاری جدیدی است که به توسعه دهندگان اپلیکیشن‌های موبایلی امکان می‌دهد بدون هرگونه تغییر کد ویژه و با استفاده از بسته‌های موسوم به MSIX ابزارهای اندرویدی خود را روی سیستم عامل ویندوز 10 اجرا کنند و آنها را روی فروشگاه Store مایکروسافت در اختیار کاربران بگذارند.
به گفته منبع آگاه نزدیک به فرآیند توسعه این راهکار جدید، مایکروسافت این اقدام را در قالب «پروژه Latte» پیش می‌برد و پیش بینی می‌شود در سال آینده این قابلیت به صورت عملیاتی عرضه شود.
این کمپانی بزرگ نرم افزاری ایده اصلی اجرای اپلیکیشن‌های اندرویدی روی سیستم عامل ویندوز 10 را پیش‌تر در قالب طرح دیگری با نام Astoria پیش می‌برد که البته این طرح هرگز عملیاتی نشد. پروژه Latte قصد دارد یک محصول مشابه ارایه دهد و احتمالا بر اساس یکی از زیرمجموعه‌های سیستم عامل ویندوز موسم به Windows Subsystem for Linux که به صورت اختصاری با نام WSL شناخته می‌شود، اجرا خواهد شد.
شرکت مایکروسافت همچنین برای اجری واقعی اپلیکیشن‌های اندرویدی نیاز به ایجاد یک زیرسیستم اندرویدی اختصاصی هم دارد که هم اکنون در حال توسعه آن است.
مایکروسافت اعلام کرد سیستم WSL به زودی از اپلیکیشن‌های GUI Linux پشتیبانی می‌کند و همچنین شتباب سیستم GPU باعث می‌شود اپلیکیشن‌ها با سرعت بیشتر از طریق WSL اجرا شوند.

منبع: windowscenteral