پایتون محبوب‌ترین زبان سال 2020 شد

پایتون بار دیگر موفق شد عنوان بهترین زبان سال را در فهرست TIOBE از آن خود کند. این چهارمین بار است که این پلتفرم به عنوان برترین زبان سال برگزیده می‌شود. فهرست TIOBE عنوان برترین زبان برنامه نویسی سال را به پلتفرمی اختصاص می‌دهد که بیشترین محبوبیت را داشته است. طی سال گذشته پایتون توانست سهم خود را در بازار جهانی 2.01 درصد افزایش دهد و پس از آن زبان‌های ++C با 1.99 درصد، C با 1.66 درصد، Groovy با 1.23 درصد و R با 1.10 درصد قرار گرفتند.
پیش از این گفته شده بود که پایتون می‌تواند با پیشی گرفتن از تمامی رقبای خود عنوان بهترین زبان برنامه نویسی را به دست آورد. مدت‌ها قبل پایتون به عنوان به عنوان رقیبی برای زبان Perl ظاهر شد تا مدیران سیستم برای نوشتن اسکریپت‌ها از آن استفاده کنند. این زبان امروزه در زمینه‌های مختلف از جمله علوم داده و یادگیری ماشینی به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین برای توسعه وب و برنامه‌های کاربردی و همچنین اپلیکیشن‌های موبایلی و سیستم های تعبیه شده بزرگتر به کار گرفته می‌شود.
به گفته شرکت TIOBE، سهولت در یادگیری و بهره‌وری بالا مهم‌ترین مواردی است که محبوبیت پایتون را افزایش داد. شرکت TIOBE در گزارش خود نوشت: «این دو ویژگی در بازاری مهم است که تعداد زیادی از توسعه دهندگان نرم افزار در انواع زمینه‌ها فعالیت می‌کنند.»
در ادامه این گزارش گفته شد: «پایتون طی چند ماه گذشته موفق شد عنوان دومین زبان برنامه نویسی برتر جهان از نظر سهم بازار را از آن خود کند و مطمئنا به زودی جاوا را هم پشت سر می‌گذارد تا رتبه نخست را به دست آورد.»