پایتون یک قدم تا کسب عنوان نخست محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی جهان

مرکز TIOBE هر ماه گزارشی از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی جهان را منتشر می‌کند. با گذشت زمان این گزارش‌های ماهانه روند طولانی مدت تغییر در محبوبیت پلتفرم‌های کدگذاری را نشان می‌دهد تا میزان افزایش محبوبیت یک زبان به زبان برنامه‌نویسی دیگر مشخص شود. در رتبه‌بندی ماه ژوئن این مرکز گفته شد یک نقطه عطف تاریخی در این روند به ثبت رسیده است.

زبان برنامه‌نویسی C در مجموع با در اختیار داشتن 12.54 درصد از بازار جهانی رتبه نخست این لیست را همچنان در اختیار دارد که البته سهم آن نسبت به ژوئن 2020 کاهش 4.65 درصدی را نشان می‌دهد.

در رتبه دوم این لیست زبان محبوب پایتون ایستاده است که 11.84 درصد از بازار را در دست گرفته و بررسی‌ها نشان می‌دهد طی 12 ماه گذشته سهم آن در بازار جهانی رشد 3.48 درصدی را تجربه کرده است.

جاوا در رتبه سوم لیست محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی در ژوئن 2021 قرار دارد و سهم آن در بازار جهانی 11.54 درصد محاسبه می‌شود که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل یعنی ژوئن 2020 گویای کاهش 4.56 درصدی است. جاوا ژوئن سال قبل دومین زبان برنامه‌نویسی محبوب در جهان بود.

«پائول جانسن» مدیرعامل شرکت TIOBE با انتشار مطلب وبلاگی در مورد گزارش جدید توضیح داد: «پایتون در شُرف تصاحب رتبه اول در شاخص TIOBE است. فاصله بین رتبه نخست فعلی یعنی زبانی برنامه نویسی C با پایتون تنها 0.7 درصد است».

آقای جانسن در این مطلب توضیح داد که شاخص TIOBE ژوئیه امسال «بیستمین سالگرد» خود را جشن می‌گیرد و نقاط عطف تاریخی را با نگاهی به آینده ذکر می‌کند.

منبع: techrepubli