«پایتون» دومین زبان برنامه‌نویسی محبوب جهان شد

در عرصه محبوب‌ترین پلتفرم‌های برنامه نویسی، زبان پایتون یک حرکت صعودی را تجربه کرد و با پشت سر گذاشتن جاوا موفق شد به عنوان دومین زبان برنامه نویسی محبوب خود را معرفی کند تا کدهای آن در پلتفرم متن باز GitHub مخصوص به اشتراک گذاری کدها که تحت نظر مایکروسافت مدیریت می‌شود، رتبه دوم را از آن خود کند.
زبان برنامه نویسی پایتون بر اساس تعداد مشارکت کنندگان برای توسعه ابزارها توانسته است جاوا را پشت سر بگذارد و بر این اساس پایتون هم اکنون بعد از جاوااسکریپت دومین زبان برنامه نویسی است. بر اساس گزارش منتشر شده از سوی GitHub جاوااسکریپت از سال 2014 میلادی تاکنون عنوان محبوب‌ترین زبان برنامه نویسی را برای خود حفظ کرده است.
این اتفاق یک نقطه عطف برای پایتون 30 ساله محسوب می‌شود که البته «گوئیئو ون‌راسوم» خالق آن هفته جاری در شرکت خدمات پردازش ابری دراپباکس بازنشست شد و بیشتر اپلیکیشن‌های پشتیبان و برنامه‌های کاربردی مخصوص دسکتاپ‌ در شرکت دراپباکس را با پایتون ساخت.
یکی دیگر از بخش‌های جالب توجه در گزارش GitHub رتبه‌بندی آن بر اساس سرعت رشد زبان‌های برنامه نویسی بود. بر این اساس گزارش شد زبان برنامه‌نویسی Dart گوگل و Flutter برای توسعه اپلیکشن‌های کاربردی مبتنی بر iOS و اندروید در سیستم GitHub بیشترین توجه را به خود جلب کرده‌اند.
بین سال های 2018 تا 2019 میلادی Dart بیشترین رشد را بین تمام زبان‌های برنامه نویسی داشت میزان به کارگیری آن توسط توسعه دهندگان نرم‌افزار 532 درصد بیشتر شد. پس از آن زبان برنامه نویسی Rust که توسط شرکت موزیلا توسعه میابد رشد 235 درصدی را تجربه کرد.
منبع: Zdnet