پایان عصر حاکمیت ویندوز بر بازار جهانی سیستم‌های عامل

پایان عصر حاکمیت ویندوز بر بازار جهانی سیستم‌های عامل

همکاران سیستم- برای دهه‌های طولانی پاسخ سوال زیر کاملا مشخص بود: «محبوب‌ترین سیستم عامل جهان کدام است؟» همه کاربران به خوبی می‌دانستند که ویندوز مایکروسافت پاسخ این سوال است. پس از گذشت مدتی گوشی‌های هوشمند و رایانه‌های لوحی روی کار آمدند و سرانجام از فروش رایانه های شخصی کاسته شد. مرکز تحقیقات وب موسوم به StatCounter بر اساس بررسی‌های خود در مارس ۲۰۱۷ اعلام کرد اندروید نسبت به ویندوز مایکروسافت محبوبیت بیشتری دارد.

به گزارش وب‌سایت Zdnet،  البته بر اساس گزارش منتشر شده اندروید نتوانسته است به میزان قابل ملاحظه ویندوز را پشت‌سر بگذارد. براساس گزارش این مرکز، اندروید توانست ۳۷.۹۳ درصد از بازار جهانی سیستم‌های عامل عمومی را در اختیار بگیرد و در همین زمان ویندوز ۳۷.۹۱ درصد از بازار را در اختیار داشت. این اتفاق در شرایطی اتفاد که احتمال خطای محاسباتی در تحقیقات گسترده جهانی با این درصد وجود دارد.

به هر حال باید پذیرفت از سال ۲۰۱۲ ویندوز سیر نزولی را دنبال می‌کند و از محبوبیت آن کاسته شده است. این در حالی است که، سیستم عامل اندروید که هسته مرکزی آن مبتنی بر لینوکس نوشته شده است روز به روز محبوب‌تر می‌شود. اگر اندروید هم‌اکنون به میزان قابل ملاحظه محبوب‌تر نیست، در آینده نزدیک می‌تواند این رکورد را برجا بگذارد.

«آودان کولِن» مدیرعامل مرکز StatCounter در این خصوص گفت: «این یک رکورد بزرگ در تاریخ فناوری محسوب می‌شود و پایان عصر ویندوز است. این اتفاق پایان حاکمیت مایکروسافت ر بازار جهانی سیستم عامل را نمایان می‌کند که از دهه ۱۹۸۰ میلادی این عرصه را در اختیار گرفته بود. این مسئله همچنین یک پیشرفت قابل ملاحظه را برای اندروید نشان می‌دهد. این سیستم عامل موبایلی حدود پنج سال قبل تنها ۲.۲ درصد از ترافیک جهانی وب را به خود اختصاص داده بود.»