ویکی پدیا تهدید به اعتصاب کرد

ویکی پدیا تهدید به اعتصاب کرد

همکاران سیستم- دانشنامه آنلاین ویکی پدیا اعلام کرده ممکن است در اعتراض به قانون جنجال برانگیز «توقف سرقت آنلاین» (SOPA) در آمریکا دست به اعتصاب بزند و صفحات انگلیسی خود را به صورت سفید منتشر کند. طرفداران این قانون می کوشند با تصویب آن از قانون کپی رایت حمایت کنند، اما مخالفان می گویند این قانون ممکن است دست آمریکا برای اعمال سانسور را باز بگذارد.

برخی از قانونگذاران طرفداران این قانون معتقدند با تصویب این قانون می توانند از سرقت مطالب و محتواهای دارای حق کپی رایت جلوگیری کند. تصویب این قانون به دولت آمریکا اجازه می دهد هر وبسایتی را که محتواهای دارای حق کپی رایت را بدون اجازه منتشر می کند، مسدود کند.

بسیاری از غول های اینترنتی هم اکنون مخالف تصویب این قانون هستند و ویکی پدیا، بزرگترین دانشنامه آنلاین نیز اخیراً به جمع آنها پیوسته است. تصویب این قانون باعث می شود وب سایت های محبوب و پرطرفداری مثل ویکی پدیا مسئول محتواهایی شناخته شوند که کاربران بر روی آنها آپلود می کنند. برخی دیگر نیز پیش بینی کرده اند این قانون ممکن است دامنگیر وب سایت هایی شود که کاربران در آنها اطلاعاتی را با یکدیگر به اشتراک می گذارند.

چندی پیش قانون مشابهی در ایتالیا تصویب شد. نسخه ایتالیایی وب سایت ویکی پدیا به نشانه اعتراض به این قانون برای چند روز صفحات خود را به صورت سفید منتشر کرد. پارلمان ایتالیا نیز بلافاصله عقب نشینی کرد و مصوبه خود را پس گرفت. حالا جیمی ویلز، موسس ویکی پدیا هم از این اقدام نمادین الهام گرفته و گفته احتمال دارد در اقدامی اعتراضی نسخه انگلیسی این وب‌سایت را برای مدتی به صورت سفید منتشر کند. البته ظاهراً ویلز برای عملی کردن تصمیم خود عجله ای ندارد و قصد دارد قبل از هر واکنشی با ویراستاران و کاربران سایت خود مشورت کند.

اریک اشمیت، مدیر عامل گوگل نیز از دیگر مخالفان تصویب این قانون است و از آن به عنوان نوعی سانسور نام برده است. غول های اینترنتی مثل AOL، eBay، فیس بوک، یاهو و توئیتر نیز با انتشار نامه ای خطاب به قانونگذاران آمریکا مخالفت خود را با تصویب این قانون اعلام داشته اند.

هم اکنون صنعت سرگرمی آمریکا که پروپاقرص ترین طرفدار این قانون است، از دولت این کشور خواسته است با آنچه که «دزدی دیجیتال» می نامد، مقابله کند.

 

rt.com