ویندوز ۸ کمتر از ۶ درصد بازار جهانی را در اختیار دارد

ویندوز ۸ کمتر از ۶ درصد بازار جهانی را در اختیار دارد

همکاران سیستم- ویندوز ۸ به‌عنوان سیستم‌عامل پردردسر و پرحاشیه مایکروسافت در آخرین بررسی‌های مرکز تحقیقاتی Net Applications هم نتوانست نتایج قابل قبولی کسب کند و سهم آن از بازار جهانی در مقایسه با نسخه‌های قبلی یعنی ویندوز ۷، ویندوز ویستا و ویندوز XP کاهش یافت.به گزارش وبسایتtheinquirer، مجموع سهم دو سیستم‌عامل ویندوز ۸ و ویندوز ۸.۱ در ماه ژوئن از سال جاری میلادی با کاهش ۰.۱ درصدی به ۱۲.۵۴ درصد رسید. این اتفاق به طور ویژه به دنبال کاهش محبوبیت ویندوز ۸ رخ داد که طی آن سهم این محصول از بازار جهانی سیستم‌های عامل با کاهش ۰.۳۶ درصدی ۵.۹۳ درصد محاسبه شد.
در مقابل ویندوز ۸.۱ به عنوان ویرایش تکمیلی از آخرین نسخه سیستم‌عامل رایانه‌ای مایکروسافت در این ماه ۰.۲۶ درصد سهم خود را بالا برد تا صاحب ۶.۶۱ درصد از بازار جهانی شود.
اما در حالت کلی کاهش محبوبیت ویندوز ۸ و افزایش محبوبیت ویندوز ۸.۱ به اندازه‌ای تاثیرگذار نبود که بتواند در مقابل نسخه‌های قبلی سیستم‌عامل رایانه‌ای مایکروسافت تأثیر قابل ملاحظه‌ای برجا بگذارد.
نکته جالب این بود که ۵ نسخه قبلی سیستم‌عامل ویندوز ۸ در این دوره زمانی با افزایش محبوبیت خود نزد کاربران مواجه شدند. ویندوز ۷ در ماه ژوئن توانست با افزایش ۰.۴۹ درصدی سهم خود و کسب ۵۰.۵۵ درصد از بازار جهانی عنوان محبوب‌ترین سیستم‌عامل در جهان را به خود اختصاص دهد. این پلتفورم نخستین بار در ماه می از سال جاری میلادی موفق شد سهم خود را بیشتر از ۵۰ درصد کند.
اما ویندوز XP که مدتی از بازنشستگی آن می‌گذرد همچنان صاحب یک‌چهارم بازار جهانی است و در ماه گذشته نیز سهم آن با رشد ۰.۰۴ درصدی به ۲۵.۳۱ درصد رسید و این در حالی بود که هیچ پشتیبانی امنیتی از آن صورت نگرفت.
لازم به ذکر است که حتی ویندوز ویستا نیز در این ماه رشد ۰.۰۵ درصدی را تجربه کرد تا درمجموع سهم خود از بازار جهانی سیستم‌های عامل را به ۲.۹۵ درصد برسد.
ویندوز NT نیز هم‌اکنون ۰.۱۴ درصد از بازار جهانی را در اختیار دارد و در ماه ژوئن رشد ۰.۰۶ درصدی را تجربه کرده است و در کنار آن ویندوز ۲۰۰۰ هم موفق شده است با رشد ۰.۰۳ درصدی سهم خود از بازار جهانی را به ۰.۰۲ درصد برساند.
در مقابل محصولات مایکروسافت، سیستم‌عامل Mac OS X ۱۰.۹ اپل در ماه ژوئن با کاهش ۰.۲ درصدی محبوبیت خود نزد کاربران جهانی مواجه شد تا درمجموع صاحب ۳.۹۵ درصد از بازار جهانی سیستم‌های عامل باشد. نسخه‌های مختلف سیستم‌عامل رایانه‌ای اپل هم‌اکنون صاحب ۶.۷۲ درصد از بازار جهانی هستند.
کاربران لینوکسی نیز در ماه ژوئن ۰.۱۲ درصد بیشتر از قبل از این سیستم‌عامل استفاده کردند تا سهم این محصول نیز به ۱.۷۴ درصد برسد.