ویندوز ۱۰ نسبت به نسخه‌های قبلی حافظه کمتری اشغال می‌کند

ویندوز ۱۰ نسبت به نسخه‌های قبلی حافظه کمتری اشغال می‌کند

همکاران سیستم- مایکروسافت با تکمیل سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ می‌کوشد مشکل مربوط به اشغال حافظه داخلی رایانه که طی چند سال گذشته با آن روبرو بود را برطرف کند.به گزارش وبسایت Zdnet، مایکروسافت با انتشار مطلبی در وبلاگ رسمی خود تایید کرد که به صورت فعال در این زمینه کار می‌کند تا حافظه اشغال شده مربوط به ویندوز ۱۰ را کاهش دهد و فضای بیشتری را برای ذخیره داده‌ها خالی بگذارد.
این تغییرات شامل فشرده‌سازی فایل‌های سیستمی ویندوز می‌شود که البته مایکروسافت در جریان عرضه پیش‌نمایش Windows ۱۰ Preview build ۹۸۷۹ توضیحی در این باره نداد. همچنین قرار است روش بازیابی اطلاعات مبتنی بر imageهای موجود به طور قابل ملاحظه تغییر کند.
این شرکت توضیح داد تغییرات مذکور می‌تواند باعث شود فایل‌های سیستمی ویندوز تا ۴۵ درصد حافظه کمتری را به خود اختصاص دهند.
 برای ۱۵ سال متوالی قانون مور(Moore) مهم‌ترین اصل برای اشغال حافظه داخلی مبتنی بر سیستم‌عامل ویندوز بوده است. هر نسخه جدیدی که از ویندوز عرضه می‌شد نیاز به اشغال حافظه بیشتری داشت و در مقابل، ظرفیت هارددیسک‌ها افزایش می‌یافت. بنابراین این مسئله چندان مهم تلقی نمی‌شد. سپس همه چیز تغییر کرد و به تدریج و به صورت اجتناب‌ناپذیر، حافظه‌های جامد جایگزین دیسک‌های قدیمی شدند.
هم‌زمان با رونمایی از ویندوز ۷ نوت‌بوک‌های پیشرفته مبتنی بر حافظه‌های جامد(SSD) روانه بازار شدند و کم‌کم فناوری در این حافظه‌ها پیشرفت کرد و در مقابل قیمت آنها نسبت به هارددیسک‌ها بسیار بالا بود. در حال حاضر قیمت حافظه‌های SSD سال به سال کمتر می‌شود، اما در شرایطی که کاربران به‌ازای هر یک گیگابایت آنها باید هزینه پرداخت کنند، میانگین قیمت آنها همچنان گران است.
شرکت مایکروسافت برای حل کردن این مشکلات دو استراتژی جدید را در ویندوز ۱۰ دنبال می‌کند. نخست آنکه ویندوز می‌تواند به صورت کارآمد فایل‌های سیستمی را کاهش دهد. به گفته مایکروسافت، این اتفاق باعث می‌شود در سیستم‌های ۳۲ بیتی تا ۱.۵ و در سیستم‌های ۶۴ بیتی تا ۲.۶ گیگابایت حافظه خالی بیشتری وجود داشته باشد.
روش دوم که اهمیت بیشتری دارد این است که ویندوز ۱۰ اقدام متفاوتی را برای بازیابی ایمیج‌ها که فضای زیادی اشغال می‌کنند، دنبال می‌کند. این اتفاق باعث می‌شود بین ۴ تا ۱۲ گیگابایت از حافظه داخلی رایانه خالی شود.