«ولونیا» اولین عضو از نسل آینده جست‌و‌جوگر‌ها متولد شد

«ولونیا» اولین عضو از نسل آینده جست‌و‌جوگر‌ها متولد شد

همکاران سیستم – استاد دانشگاهی در ایتالیا یک موتور جست‌و‌جوگر اجتماعی را طراحی کرده است که کاربرانی را که علاقه‌مند به جست‌و‌جوی موضوعات مشابه هستند، به یکدیگر معرفی و امکان برقراری ارتباط بین آن‌ها را می‌سر می‌کند.

به گزارش وب سایت بلومبرگ این موتور جست‌و‌جوگر که ولونیا (Volunia) نام دارد به طور آزمایشی راه اندازی شده است. این جست‌وجوگر که هم اکنون از ۱۲ زبان مختلف پشتیبانی می‌کند، نشانگر گوشه‌ای از چشم انداز آینده موتورهای جست‌و‌جو گر است.

ماسیمو مارچیوری، استاد دانشگاه پاردوئا و طراح این موتور جست‌و‌جو اولین کسی است که مفاهیم اَبراطلاعات (hyper-information) و ابرجستجو (hyper- search) را در حوزه موتورهای جست‌و‌جو معرفی کرده است. ایده او در این زمینه توسط شرکت‌هایی مثل گوگل بسط و توسعه یافته است.

وی پیش بینی کرده است موتور جست‌و‌جوی ولونیا خواهد توانست سازوکار جست‌و‌جوگرهای بزرگی مثل یاهو و گوگل را تغییر دهد. زمانی که مارچیوری برای اولین بار در کنفرانسی در باره مفهوم ابر-جست‌و‌جو صحبت کرده بود، لری پیج، یکی از بنیانگذاران گوگل خود را به او رسانده بود و خود را شیفته این موضوع معرفی کرده بود. لاری پیج از مارچیوری خواسته بود اجازه دهد از این مفهوم استفاده کند.

ولونیا که کپی رایت آمریکا را دارد، هم اکنون به طور آزمایشی عرضه شده و قرار است در آینده‌ای نزدیک به زبان‌هایی چون عربی، ژاپنی و روسی نیز عرضه شود.