وضعیت درآمد صنعت آی تی؛ افت بازار سخت افزار، رشد درآمد شرکت های نرم افزاری

وضعيت درآمد صنعت آی تی؛ افت بازار سخت افزار، رشد درآمد شرکت های نرم افزاری

همکاران سیستم- در آستانه اعلام گزارش‌های مالی شرکت‌های حوزه آی تی، دو شرکت پژوهشی گارتنر و آی‌دی‌سی پیش بینی کردند درآمد حاصل از فروش قطعات رایانه ای در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۱ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش چشمگیری خواهد داشت اما شرکت های تولید کننده نرم افزار از این نظر وضعیت بهتری خواهند داشت.

تحلیل گران شرکت گارتنر گفته اند اوضاع اقتصادی نابسامان در اروپای غربی تاثیر زیادی بر بازار رایانه داشته است، به طوری که ترانزیت قطعات رایانه ای در سه ماهه چهارم سال جاری با ۱٫۴ درصد کاهش به ۹۲٫۲ میلیون واحد رسیده است.

شرکت آی دی سی نیز برآورد کرده است فروش رایانه های شخصی در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۱ با افت زیادی مواجه بوده است. آی دی سی نیز علت افت بازار رایانه های شخصی را اوضاع نابسامان اقتصادی و کمبود هارد درایو به خاطر سیل تایلند و ظهور رایانه های لوحی دانسته است.

پیش بینی ها حاکی از این است که شرکت های سخت افزارسازی مثل اینتل، جونیپر و فیلیپس در سه ماهه چهارم ۲۰۱۱ با افت سود مواجه خواهند بود. همین پیش بینی ها حکایت از آن دارند که شرکت های نرم افزاری از نظر درآمد در این دوره موقعیت بهتری خواهند داشت.

هم اکنون صنعت نرم افزارسازی که بزرگترین بخش از صنعت فناوری اطلاعات به شمار می رود، بیش از ۲۵ درصد درآمد این بازار را به خود اختصاص داده است. در سال ۲۰۱۱ نیز شرکت های نرم افزاری موتور محرکه دنیای آی تی بوده اند. گزارش فروش شرکت SAP در این مدت گواهی بر این مدعا است. درآمد این شرکت در سه ماهه آخر ۲۰۱۱ با ۱۱ درصد رشد به ۴٫۵ میلیارد یورو رسیده است. اما برای قضاوت دقیق تر در این باره باید منتظر گزارش فروش شرکت های دیگری از قبیل مایکروسافت و آی بی ام ماند.

Pcworld

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *