ورود سیستم‏‌های عامل موزیلا و اچ پی به دنیای تلویزیون‏‌ها

ورود سیستم‏‌های عامل موزیلا و اچ پی به دنیای تلویزیون‏‌ها

همکاران سیستم- دو شرکت پاناسونیک و موزیلا اعلام کرده‏‌اند برای ساخت تلویزیون‏‌های دارای سیستم عامل فایر فاکس و مبتنی بر فناوری HTML۵ با یکدیگر همکاری خواهند کرد. شرکت ال جی نیز از قصد خود برای استفاده از سیستم عامل WebOS اچ پی خبر داده است.
به گزارش وب‏‌سایت zdnet، شرکت‏‌های موزیلا و پاناسونیک از شراکت خود بر سر ساخت تلویزیون‏‌های هوشمند و تحت فناوری HTML۵ خبر داده‌‏اند. قرار است پاناسونیک در ساخت این تلویزیون‏‌ها از سیستم عامل شرکت موزیلا که فایرفاکس نام گرفته است، استفاده کند. فایر فاکس سیستم عامل جدیدی است که شرکت موزیلا آن را نیمه دوم سال گذشته میلادی عرضه کرد. این سیستم عامل برای ابزارهای همراهی ساخته شده است که نرم‌‏افزار‌ها و اپلکییشن‏‌های آن‌ها تحت جاوا اسکریپت و HTML۵ است.
بر اساس این گزارش، شرکت پاناسونیک به توسعه‌‏دهندگان نرم‌‏افزاری اجازه خواهد داد از طریق رابط برنامه‌‏نویسی کاربردی WebAPI به سخت‌‏افزارهای این تلویزیون دسترسی داشته باشند. شرکت پاناسونیک اعلام کرده است همکاری دو شرکت پاناسونیک و موزیلا تازه‏‌ترین تلاش برای وارد کردن نرم‏‌افزارهای تحت HTML۵ به ابزارهای خانگی است. شرکت ال جی نیز روز دوشنبه در نمایشگاه محصولات الکترونیکی مصرفی (CES) اعلام کرده بود قصد دارد از سیستم عامل وب او اس (WebOS) شرکت اچ پی در نسل بعدی تلویزیون‏‌های خود استفاده کند. شرکت ال جی در فوریه سال گذشته بخشی از این سیستم عامل منبع باز را از اچ پی خریداری کرده بود.
هر دو سیستم عامل موزیلا و اچ‌ ‏پی تحت لینوکس هستند و نرم‌‏افزارهای سازگار با آن‌ها با HTML۵ نوشته می‌‏شود. البته توسعه‌‏دهندگان نرم‌‏افزاری می‌‏توانند از زبان سی پلاس پلاس نیز برای طراحی نرم‏‌افزار‌ها و اپلیکیشن‌‏های سازگار با این دو استفاده کنند.