هوش مصنوعی گوگل چگونه به برنامه‌نویسان کمک می‌کند؟

سرمایه‌گذاری زمانی باعث شده تا تصمیم‌گیری در مورد انتخاب یک زبان برنامه‌نویسی و یادگیری آن برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزار بسیار دشوار شود. اما در آینده نزدیک که مدل‌های هوش مصنوعی (AI) با درک شرح یک مشکل و کدگذاری راهکارها می‌توانند کارهای سنگین را انجام دهند، این انتخاب می‌تواند بسیار آسان‌تر انجام شود.

محققان واحد توسعه هوش مصنوعی مرکز DeepMind گوگل ادعا می‌کنند که سیستم AlphaCode آنها می‌تواند راهکارهایی را برای مشکلات مربوط به کدنویسی بیان کند تا در مسابقات برنامه‌نویسی که توسط نسل جدید برنامه‌نویسان انجام می‌شود، آنها به نمره متوسط دست یابند.

این مسابقات نیازمند حضور انسان است تا مشکلی که به زبان طبیعی توصیف شده را درک کنند و سپس یک الگوریتم را به طور موثر کدنویسی کنند.

محققان مرکز DeepMind در مقاله جدید خود جزییاتی را بیان کردند که نشان می‌دهد AlphaCode چگونه می‌تواند در 10 مسابقه برنامه‌نویسی که پیش‌تر با حضور بیش از 5 هزار شرکت‌کننده برگزار شده بود، به میانگین رتبه‌بندی 54.3 درصد دست یابد. این مسابقات روی پلتفرم مسابقه کدنویسی Codeforces برگزار شد.

مرکز DeepMind بر این باور است که AlphaCode نخستین سیستم تولید کد برمبنای هوش مصنوعی است که در مسابقات کدگذاری برای توسعه‌دهندگان انسانی در سطح رقابتی عمل می‌کند.

این تحقیق می‌تواند میزان بهره‌وری برنامه‌نویسی را بهبود بخشد و در آینده به برنامه‌نویسان کمک می‌کند تا راهکارهای جدید را بدون آگاهی از نحوه نوشتن کد ارائه دهند.

منبع: zdnet