هوش مصنوعی بهتر از متخصصان می‌تواند سرطان پوست را تشخیص دهد

همکاران سیستم – هوش مصنوعی توانسته در زمینه تشخیص سلول‌های بدخیم سرطان پوست، عملکردی بهتر از متخصصان از خود به نمایش بگذارد.

بنا بر یک پژوهش منتشر شده در نشریه Annals of Oncology (تاریخچه تومورشناسی)، محققان از یک شبکه عصبی به نام CNN را برای رقابت با چند متخصص پوست آموزش دادند.

به گزارش وب‌سایت IFLScience، این شبکه با بررسی بیش از ۱۰۰ هزار عکس توانست سریع‌تر و دقیق‌تر از ۵۸ متخصص پوست از ۱۷ کشور جهان سلول‌های مخرب سرطانی را شناسایی کند.

CNN نوعی شبکه عصبی است که می‌تواند همانند یک کودک نوپا رشد کند و با مشاهده محیط اطراف خود، چیزهای جدیدی بیاموزد. توانایی این سیستم با مشاهده هر تصویر آموزشی، در تشخیص مواردی که به آن اعلام شده افزایش می‌یابد.

درماتولوژیست‌ها (متخصصین پوست) به طور میانگین ۸۶.۶ درصد ملانوماهای بدخیم و ۷۱.۳ درصد خال‌های پوستی بی‌ضرر را شناسایی کردند.

تعداد خال‌های خوش‌خیم که شبکه CNN توانست شناسایی کند تقریباً با نتیجه کار متخصصان پوست برابر بود ولی این رقم برای ملانوهای بدخیم و سرطانی، ۹۵ درصد گزارش شده است.

در مرحله دوم این تحقیق که چهار هفته بعد از مرحله نخست آن انجام شد، اطلاعات بالینی مانند سن در اختیار درماتولوژیست‌ها قرار گرفت و همین موضوع عملکرد آنها را بهبود بخشید، به طوری که درصد شناسایی ملانوهای بدخیم و خوش‌خیم به ۸۸.۹ و ۷۵.۷ افزایش یافت.

با این حال شبکه CNN که فقط با تصاویر کار می‌کند، توانسته حتی از بهترین متخصصان نیز بهتر عمل کند. نویسندگان این مقاله می‌گویند درماتولوژیست‌ها نباید از این بابت که ربات‌ها بتوانند شغل آنها را بربایند احساس نگرانی کنند زیرا در حال حاضر هیچ چیزی نمی‌تواند جایگزین معاینه بالینی شود. نتایج این پژوهش در سایت انتشارات دانشگاه آکسفورد منتشر شده است.