همکاری 20 شرکت فناوری بزرگ برای دستگیری شبکه تبلیغات جعلی

همکاران سیستم – سازمان پلیس فدرال آمریکا (FBI)، گوگل و 20 شرکت بزرگ فناوری دیگر همکاری‌هایی را با یکدیگر آغاز کردند تا به واسطه آن شبکه بزرگ جرایم سایبری که در زمینه تولید آگهی‌های تبلیغاتی جعلی و کلیک‌های غیرواقعی روی تبلیغات اینترنتی فعالیت می‌کند را شناسایی کنند. این مرکز گسترده از آگهی‌های جعلی خود به منظور سوءاستفاده از شبکه‌های پخش آگهی و مراکز تبلیغاتی فعالیت می‌کند و از این طریق میلیون‌ها دلار درآمد غیرقانونی به دست آورده است.

وزارت دادگستری ایالات متحده علاوه بر مداخلات هماهنگ برای از بین بردن چندین بوت‌نت طراحی شده مخصوص این شبکه سایبری توضیح داد 13 پرونده قضایی علیه 8 مضنون را در این پرونده پیگیری می‌کند که سه نفر از آنها هم اکنون تحت بازداشت هستند و در انتظار استرداد به کشور آمریکا به سر می‌برند.

بر اساس بیانیه منتشر شده از سوی وزارت دادگستری آمریکا و گزارشی که گوگل به صورت مشترک با شرکت امنیت سایبری White Ops منتشر کرده است،‌ این 8 مضنون عاملان اصلی در یک طرح بزرگ کلاهبرداری بودند که صنعت تبلیغات و مراکز امنیت سایبری از سال گذشته آنها را با کد 3ve زیر نظر گرفتند و هم اکنون بررسی‌ها نشان داده است که آنها دستکم از سال 2014 به بعد فعال بوده‌اند.

بازجوهای آمریکایی اعلام کردند عاملان 3ve در طول این دوره زمانی از طرح‌های مختلف برای افزایش تعداد مشاهدات جعلی آگهی‌های تبلیغاتی و کلیک‌های غیرواقعی روی آنها استفاده کردند که از جمله آنها می‌توان به اجاره کردن بوت‌نت‌ها، ساخت بوت‌نت‌های جدید با میزبانی مراکز داده تجاری، سرقت آدرس‌های IP مسدود شده، استفاده از پراکسی‌ها به منظور مخفی کردن آدرس‌های IP واقعی، و حتی ایجاد سایت‌های اینترنتی اختصاصی برای نمایش آگهی‌های تبلیغاتی اشاره کرد.

منبع: ZDnet