همکاری‌های گسترده مایکروسافت و بوئینگ در حوزه خدمات ابری

همکاری‌های گسترده مایکروسافت و بوئینگ در حوزه خدمات ابری

همکاران سیستم- شرکت مایکروسافت ماه گذشته در سخنرانی کنفرانس شرکای جهانی مایکروسافت (WPC) نشان داد چگونه شرکت هواپیمایی Japan Airlines از هدست واقعیت مجازی HoloLens برای ارتقا تجربه آموزشی تکنسین‌های خود استفاده می‌کند و از این طریق موتورهای جت‌ها را به صورت سه‌بعدی در اختیار آنها می‌گذارد.

ولی یک هفته پس از برگزاری کنفرانس WPC، مایکروسافت از آغاز همکاری‌هایی با شرکت بوئینگ خبر داد تا در حوزه خدمات داده و پرداش ابری Azure به آنها سرویس دهد. هم‌اکنون هواپیماهای تجاری را به عنوان «مراکز داده در حال پرواز» معرفی می‌کنند و با توجه به ناکارآمدی‌های موجود در سفرهای هوایی کنونی، به نظر می‌رسد پتانسیل زیادی برای تحلیل داده‌های مربوط به صنعت هوانوردی وجود دارد و این اتفاق می‌تواند مزایای فراوانی را به همراه بیاورد.

خبرگزاری ZDNet برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با «اندرو جندریو» مدیر راهکارهای اطلاعاتی پیشرفته مرکز Digital Aviation بوئینگ و «گرِگ جونز» مدیر صنعت جهانی خدمات مسافرتی مایکروسافت گفت‌وگو کرد.

بر اساس این گفت‌وگوها مشخص شد دو شرکت مایکروسافت و بوئینگ هم‌اکنون همکاری‌های گسترده‌ای را آغاز کرده‌اند و از سیستم‌های مایکروسافت، به خصوص اپلیکیشن‌های موبایلی آن استفاده می‌کنند. از جمله خروجی این همکاری‌ها مربوط به نرم‌افزار Electronic Flight Bag مخصوص تبلت‌ها می‌شود که جایگزین کیسه‌های پرواز کاغذی می‌شود که این کیسه‌ها کتاب‌های راهنما و اسناد مربوطه را در خود جا داده‌اند و معمولا حدود ۴۰ پوند وزن دارند.

بر اساس این همکاری‌ها اقداماتی نظیر فرآیند بهینه‌سازی تعمیر و نگهداری هواپیما، برنامه‌ریزی خدمه و آموزش کارکنان هوانوردی مبتنی بر سیستم‌های مایکروسافت انجام می‌شود. همچنین سیستم بهینه‌سازی سوخت در هواپیما نیز مبتنی بر نرم‌افزارهای مایکروسافت انجام می‌شود.