هشدار گارتنر به کسب و کارهای کاربر ویندوز ایکس پی

همکاران سیستم- در حالی که پشتیبانی شرکت مایکروسافت از ویندوز ایکس پی و آفیس ۲۰۰۳ تا کمتر از یک سال دیگر پایان می‌یابد، شرکت گارتنر در گزارشی اعلام کرده است که ۱۵ درصد از کسب و کارهای متوسط و بزرگ هنوز از این محصولات استفاده می‌کنند.
برآوردهای شرکت پژوهشی گارتنر نشان می‌دهد حدود ۱۵ درصد از کسب و کارهای متوسط و بزرگ هنوز بر روی حداقل ۱۰ درصد از رایانه‌های خود از سیستم عامل ویندوز ایکس پی و نرم افزار واژه‌پرداز آفیس ۲۰۰۱ استفاده می‌کنند. شرکت مایکروسافت قصد دارد تا کمتر از یک سال دیگر خدمات پشتیبانی خود از این محصولات را قطع کند.
گارتنر هشدار داده است که قطع خدمات پشتیبانی از محصولات نرم افزاری آن‌ها را در مقابل حملات سایبری آسیب پذیر‌تر می‌کند. یکی دیگر از پیامدهای استفاده از سیستم عامل ایکس پی این است که نرم افزارهایی که بر روی این سیستم عامل نصب می‌شوند نیز قابلیت دریافته وصله‌های امنیتی و بسته‌های به روز رسانی را نخواهند داشت.
گارتنر اعلام کرده است بسیاری از این کسب و کار‌ها با تعداد زیادی از نرم افزارهای تحت ویندوز ایکس پی سر و کار دارند که بخش زیادی از این نرم افزار‌ها از اهمیت خاصی برخوردار هستند و در صورتی که کاربران نتوانند کار خود را با این نرم افزار‌ها انجام دهند، کسب و کار متبوع آن‌ها باید منتظر پیامدهای مالی یا حقوقی باشد.
شرکت گارتنر در این گزارش به کسب و کارهایی که از ویندوز ایکس پی و آفیس ۲۰۰۳ استفاده می‌کنند، توصیه کرده است برای اینکه پس از قطع خدمات پشتیبانی از آسیب‌های امنیتی در امان باشند، باید به نسخه‌های ۷ یا ۸ سیستم عامل ویندوز مهاجرت کنند و یا در غیر این‌صورت تمهیدات خاصی را بیندیشند.