هشدار در مورد امنیت سیستم‌های مدیریت بازدیدکننده

همکاران سیستم – کارشناسان امنیتی در پایان بررسی‌های جدید خود روی سیستم‌های مدیریت بازدیدکننده که طی آن برنامه‌های اتوماسیون جایگزین دستیاران انسانی شده است، آسیب‌پذیری‌های پیچیده شناسایی کردند.

اتوماسیون، هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی، اینترنت اشیا، و خدمات موبایلی به گونه‌ای توسعه یافتند که تمام جوانب زندگی روزمره ما را تحت پوشش قرار می‌دهند. این فناوری‌ها در صنعت گردشگری فرصت‌های جدید برای ارتفا امنیت بازدیدکنندگان و مهمانان عرضه کردند تا میزان حضور نیروی انسانی در بخش اقدامات امنیتی و حفاظتی کاهش یابد.

نرم‌افزارهای جدید که از آن به عنوان سیستم‌های مدیریت بازدیدکننده یاد می‌شود و جایگزین کارمندان امنیتی مراکز توریستی یا پذیرش هتل‌ها می‌شوند به یک کسب و کار بزرگ تبدیل شده‌اند و پیش‌بینی می‌شود ارزش بازار این خدمات تا سال 2025 میلادی به بیش از 1.3 میلیارد دلار برسد.

به هر حال، زمانی که یک دستگاه به اینترنت متصل می‌شود، شما حملات بالقوه امنیتی را نیز به سمت خود دعوت می‌کنید و در آسیب‌پذیری‌های امنیتی که در سیستم‌های کنترلی دیجیتالی شناسایی می‌شوند، به همان اندازه خطرناک خواهند بود.

توانایی دسترسی به سیستم‌های کنترلی این امکان را برای مجرمان سایبری فراهم می‌کند تا به ساختمان مورد نظر یا مناطق پیرامون آن دسترسی داشته باشند و از این طریق بتوانند حملات خود را انجام دهند. در حالی که این اتفاق ممکن است، مهندسان شهری که با لباس‌های مخصوص به عنوان کارمندان بخش نگهداری از ساختمان فعالیت می‌کنند از جمله اهداف این حمله سایبری محسوب می‌شوند.

شرکت IBM در این خصوص توضیح داد: «اگر یک سیتم مدیریت بازدیدکننده به درستی عمل کند، این اتفاق می‌تواند نشان دهد کدام بازدیدکننده‌ها به صورت قانونی وارد محوطه شده‌اند و تا چه اندازه مجوز حضور در مجموعه را دارند. در این میان اگر سیستم‌های مربوطه به درستی عمل نکنند، برای شرکت‌هایی که سیستم‌های مذکور را در اختیار گرفته‌اند می‌توانند پیام‌های امنیتی نادرست ارسال کنند».

منبع: zdnet