هر حمله با‌ج‌افزاری به طور میانگین ۱۰۷۷ دلار خسارت می‌زند

هر حمله با‌ج‌افزاری به طور میانگین ۱۰۷۷ دلار خسارت می‌زند

همکاران سیستم- میزان انتشار باج‌افزارها توسط هکرها هر روز بیشتر می‌شود. بر اساس گزارش منتشر شده از سوی مرکز Symantec، در سال ۲۰۱۶ میلادی میانگین پولی که یک باج‌افزار از قربانیان خود طلب کرد تا اطلاعات گرفته‌شده را آزاد کند به ۱۰۷۷ دلار رسید که این رقم از ۲۹۴ دلار در سال قبل از آن بیشتر بود.

به گزارش وب‌سایت pcworld، این مرکز امنیتی در آخرین گزارش خود اعلام کرد: «هکرها به این نتیجه رسیده‌اند که می‌توانند از قربانیان خود پول بیشتری به دست آورند».

مرکز امنیتی Symantec همچنین گزارش داد در سال گذشته میزان حملات باج‌افزارها افزایش یافته است. در سال ۲۰۱۶ میلادی تعداد حملات سایبری انجام‌شده از سوی باج‌افزارها نسبت به سال قبل از آن ۳۶ درصد بیشتر شد.

البته ممکن است این اتفاق برای کاربران عادی چندان مهم نباشد. باج‌افزارها می‌توانند وارد رایانه‌ها شوند و اطلاعات ذخیره شده در آنها را گروگان بگیرند. به منظور دست یافتن به این هدف، کدهای مخرب تمام داده‌های داخل رایانه را رمزگذاری می‌کنند، سپس هکر درخواست پول می‌کند و معمولا در این قبیل معاملات بیتکوین درخواست می‌شود در مقابل آن اطلاعات آزاد شوند.

در سال ۲۰۱۶ میلادی اشتباهات کاربران انتشار ۶۹ درصد باج‌افزارها را باعث شد و مابقی باج‌افزارها در سیستم‌های سازمانی انتشار یافت.

این شرکت امنیتی در بیانیه‌ی خود توضیح داد: «هم‌اکنون تعداد بیشتری از هکرها سراغ باج‌افزارها رفته‌اند و در حال ساخت خانواده جدید باج‌افزارها هستند یا نمونه‌های کنونی را اصلاح می‌کنند».

بازار سیاه دیجیتالی به گسترش هرچه‌ بیشتر باج‌افزارها کمک می‌کند و هکرها می‌توانند کیت‌های مربوط به ساخت باج‌افزارها را از ۱۰ دلار گرفته تا ۱۸۰۰ دلار به فروش برسانند.