هجوم یک بدافزار جدید به رایانه‏های کاربران در کشورهای آسیایی

هجوم یک بدافزار جدید به رایانه‏های کاربران در کشورهای آسیایی

همکاران سیستم- پژوهشگران یک شرکت امنیتی هشدار داده‏اند که بدافزار جدیدی به نام «کِی بوی» (KeyBoy) کاربران رایانه‏ها در کشورهای آسیایی را هدف قرار داده است.

به گزارش وب‏سایت pcworld، شرکت رپید7 (Rapid7) اعلام کرده است کاربران در کشورهای ویتنام، چین، تایوان و احتمالاً دیگر کشورهای آسیایی در معرض حمله بدافزار جدیدی به نام کِی‏بوی قرار گرفته‏اند. این بدافزار در واقع یک برنامه مخفی است که قالب فایل‏های نرم‏افزار واژه پرداز Word مایکروسافت را به خود گرفته است و پس از نصب بر روی رایانه کاربران به هکرها اجازه می‏دهد اطلاعات آنها را به سرقت برند.

براساس این گزارش، بدافزار کی بوی که قالب فایل‏های Word را به خود گرفته است دارای رخنه‏هایی است که می‏تواند رایانه کاربرانی را که وصله‏های امنیتی نرم‏افزار Word مایکروسافت را نصب نکرده‏اند، آلوده کند. یکی از فایل‏های Word آلوده به این بدافزار که به دست پژوهشگران رپید7 افتاده است، متنی است که در آن مطالبی درباره بهترین روش‏های تدریس و پژوهش درباره موضوعات عملی تایپ شده است.

در فایل دومی که در این زمینه کشف شده است، مطالبی به زبان انگلیسی درباره زیرساخت‏های ارتباطات راه دور و شبکه های جی اس ام نوشته شده است. پژوهشگران با استناد به محتوای این دو فایل گفته‏اند مراکز دانشگاهی و ارتباطات راه دور از جمله مهمترین اهداف بدافزار را تشکیل می‏دهند.

پژوهشگران این شرکت اعلام کرده‏اند این بدافزار می‏تواند اعتبارنامه‏ مرورگرهای اینترنت اکسپلورر و فایرفاکس را سرقت کنند و با نصب یک برنامه کِی‏لاگر که اطلاعات کلیدهای فشرده شده بر روی صفحه کلید رایانه‏ها را ذخیره می‏کند، اعتبارنامه‏های مرورگر کروم را نیز سرقت کند. یکی دیگر از قابلیت‏های این بدافزار این است که از راه دور نیز قابل کنترل است.