نگرانی کار‌شناسان امنیتی از محبوبیت ویندوز ایکس‏‌پی در میان متخصصان آی تی

نگرانی کار‌شناسان امنیتی از محبوبیت ویندوز ایکس‏‌پی در میان متخصصان آی تی

همکاران سیستم- در حالی که ویندوز ایکس پی به پایان عمر خود نزدیک می‌‏شود، برآوردهای یک شرکت نرم‏‌افزاری نشان می‌‏دهد در حال حاضر حدود ۸۰ درصد از متخصصان آی تی همچنان از این سیستم عامل استفاده می‌‏کنند.
به گزارش وب‏‌سایت theinquirer، برآوردهای شرکت اسپایس‏وُرک (Spiceworks) در آمریکا نشان می‌‏دهد حدود ۷۶ درصد از متخصصان آی‏ تی هنوز سیستم عامل رایانه‏‌های خود را از ایکس پی به نسخه‏‌های بالا‌تر ارتقا نداده‌‏اند. نیمی از این تعداد نیز گفته‌‏اند پس از اتمام دوره پشتیبانی مایکروسافت از ایکس پی همچنان به استفاده از این سیستم عامل ادامه خواهند داد. شرکت مایکروسافت ویندوز ایکس پی را در سال ۲۰۰۲ روانه بازار کرد و حالا قصد دارد در ۸ آوریل ۲۰۱۴ به پشتیبانی از آن پایان دهد.
بر اساس برآوردهای اسپایس‏ورک آن دسته از متخصصانی هم که قصد ارتقا سیستم عامل رایانه‌‏های خود را دارند، تصمیمی برای استفاده از جدید‌ترین نسخه سیستم عامل مایکروسافت ندارند. فقط ۷ درصد از متخصصان آی تی به پژوهشگران این شرکت گفته‏‌اند قصد دارند سیستم عامل خود را به ویندوز ۸ یا ۱. ۸ ارتقا دهند. بخش زیادی از آن‌ها گفته‌‏اند حداقل برخی از سیستم‏‌های خود را به ویندوز ۷ مجهز خواهند کرد.
مایکروسافت در آوریل ۲۰۱۲ به سازمان‏‌ها و شرکت‏‌های تجاری هشدار داده بود نسبت به ارتقا ویندوز ایکس پی و آفیس ۲۰۰۳ اقدام کنند. استفاده گسترده از این سیستم عامل نگرانی‏‌های زیادی را در میان کار‌شناسان امنیتی ایجاد کرده است. استفاده از ویندوز ایکس پی پس از آوریل ۲۰۱۴ و عدم پشتیبانی مایکروسافت از آن ممکن است کاربران را در برابر حملات هکر‌ها آسیب‏‌پذیر کند. این سیستم عامل در حال حاضر یکی از محبوب‏‌ترین اهداف بدافزار‌ها و هکر‌ها است.