نگرانی از تاثیر فیس‌بوک بر افزایش طلاق

نگرانی از تاثیر فیس‌بوک بر افزایش طلاق

همکاران سیستم- با وجود اینکه هر ماه میلیون‌ها نفر به فیس‌بوک می‌پیوندند تا با دوستان و اعضای خانواده‌شان در تماس باشند به نظر می‌رسد این شبکه اجتماعی تاثیرات منفی و ناخواسته‌ای هم بر روابط بین فردی داشته است. نتایج یک مطالعه در انگلستان نشان داده است که حدود یک سوم طلاق‌ها در این کشور با شبکه اجتماعی فیس بوک در ارتباط است.

در این مطالعه حدود پنج هزار دادخواست طلاق مورد بررسی قرار گرفته و مشخص شده است که در ۳۳ درصد این دادخواست‌ها به فیس بوک به عنوان یکی از دلایل درخواست طلاق اشاره شده است.

یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد که معمولاً یکی از طرف‌ها به گونه‌ای از فیس بوک استفاده می‌کند که باعث نارضایتی طرف دیگر می‌شود. از مهم‌ترین تاثیرات فیس بوک که در پرونده‌های طلاق عنوان شده، برقراری ارتباط دوباره فرد با طرف‌های روابط پایان یافته، ارسال پیام‌های نامناسب و یا گزارش خیانت طرف مقابل از طریق دوستان فرد بوده است. در سال ۲۰۰۹ نیز مطالعه‌ای به همین روش در انگلستان صورت گرفته و مشخص شده بود که در یک پنجم از دادخواست‌های طلاق به واژه فیس بوک اشاره شده است. افزایش این آمار نگرانی‌هایی را در جامعه بریتانیا برانگیخته است.

دیگر یافته جالب این پژوهش این است که فقط در ۲۰ دادخواست از رقیب فیس بوک یعنی توئیتر نام برده شده است.

مطالعه مشابه دیگری نیز که توسط آکادمی وکلای خانواده در آمریکا انجام گرفته است، نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۰ حدود ۸۰ درصد از متقاضیان طلاق در دادخواست‌های خود به موضوع فیس بوک اشاره کرده‌اند و از این موضوع به عنوان مدرکی برای اثبات حقانیت خود استفاده کرده‌اند.

digitaltrends