نگرانی‌های GitHub از عدم توجه به کپی‌رایت در توسعه نرم‌افزارهای متن‌باز

همکاران سیستم- مرکز توسعه دهنده پلتفرم GitHub هشدار داد برنامه‌های موجود برای توقف تخلف‌های انجام شده در زمینه کپی‌رایت و مالکیت معنوی آنلاین می‌تواند در زمینه توسعه نرم‌افزارهای متن‌باز تاثیرات قابل ملاحظه برجا بگذارد.

به گزارش وب‌سایت Zdnet؛ براساس ماده 13 قانون کپی‌رایت در کمیسیون اروپا ارایه دهندگان خدمات که حجم گسترده محتوا را منتشر شده توسط کاربران را ذخیره می‌کنند و امکان دسترسی به آن را فراهم می‌آورند، می‌بایست با بررسی‌های کمی دقیق اطمینان حاصل کنند که دسترسی به اطلاعات تحت قانون کپی‌رایت مسدود شده است.

این دستورالعمل به صورت گسترده بر جلوگیری از به اشتراک‌گذاری غیرمجاز تصاویر ویدیویی و موسیقی‌های آنلاین بر خلاف قانون کپی‌رایت تاکید دارد و مرکز Github نگرانی خود را اعلام داشته است که قوانین موجود به میزان کافی کاربردی نیستند تا جلوی اختلالات پیش آمده در فرآیند توسعه نرم‌افزار را بگیرند.

بر اساس طرح‌های مطرح شده در کمیسیون اروپا گفته می‌شود که «فناوری‌های کاربردی تشخیص محتوا می‌بایست مناسب و متناسب باشند»، با این وجود Github نگران است که از طرح‌های مذکور به این صورت استفاده شود که پلتفرم‌های آنلاین بتوانند محتوای منتشر شده حاوی کدها را فیلتر کنند. این شرکت اعلام می‌دارد که چنین فیلترهایی برای فایلرهای منتشر شده نه تنها حریم خصوصی و مسایل مرتبط با آزادی بیان را زیرپا می‌گذارد، بلکه می‌تواند بی‌اثر باشد.

شرکت Github روی وبلاگ رسمی خود نوشت: «ابزارهای تشخیص محتوا ناقص هستند و متناسب با انواع مختلف محتوا عمل نمی‌کنند. این ابزارها عمدتا کلی عمل می‌کنند و به ویژه برای کسب‌ و کارهای کوچک و متوسط ممکن است هزینه‌های زیادی را تحمیل کنند».