نظر گارتنر راجع به شرکت‌های پیشرو در حوزه خدمات ابر عمومی

همکاران سیستم – گارتنر در گزارش اخیر خود به بررسی هشت شرکت رقیب در حوزه خدمات ذخیره‌سازی ابر عمومی پرداخته و نقاط ضعف و قوت هر یک را بیان کرده است.

به گزارش وب‌سایت GeekWire، خدمات ابری آمازون موسوم به AWS به عنوان برترین عضو این لیست صدرنشین شده و رتبه‌های بعدی به ترتیب به مایکروسافت، گوگل، آی‌بی‌ام، Rackspace، علی‌بابا،  اوراکل و AT&T اختصاص یافته است.

گارتنر گفته در بازار IaaS (زیرساخت به عنوان یک سرویس)، برترین عملکرد از آن آمازون است و این شرکت جامع‌ترین شیوه ذخیره‌سازی و گسترده‌ترین طیف خدمات را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد. 

از دیگر مزایای کسب و کار آمازون در این حوزه می‌توان به ارائه فناوری‌ها و سرویس‌های جدید به مشتریان و نوآوری در محصول اشاره کرد. 

گارتنر معتقد است پروتکل ذخیره‌سازی آمازون موسوم به S۳ امروزه عملاً به عنوان یک استاندارد در ذخیره‌سازی شیء (object) تبدیل شده و بسیاری از فروشندگان این حوزه به جز مایکروسافت به استفاده از این پروتکل روی آورده‌اند.

با این حال گارتنر به شیوه پیچیده‌ای که آمازون بابت تعیین نرخ خدمات ذخیره‌سازی خود در پیش گرفته انتقاد کرده و آن را باعث کندی کار مشتریان به شمار آورده است. 

گارتنر در بخش دیگری از گزارش خود به سراغ مایکروسافت رفته و ضمن تمجید از تلاش‌های مایکروسافت برای پشتیبانی از فناوری‌های غیرمایکروسافتی، این کمپانی آمریکایی را دنباله‌رو آمازون و فاقد نوآوری دانسته است. 

گوگل – حائز جایگاه سوم این لیست – نیز به خاطر برخی فاکتورها از جمله مهندسی نرم‌افزار خارق‌العاده، با تحسین گارتنر روبرو شده است.  

البته گارتنر به تعداد اندک محل‌های ذخیره‌سازی گوگل اشاره کرده و گفته این مراکز در خارج از آمریکا فقط به دو مورد محدود می‌شود، و همین یکی از معایب گوگل در این حوزه است. 

گفتنی است بنا به پیش‌بینی گارتنر حداقل دو مورد از این شرکت‌ها تا سال ۲۰۱۹ از بازار ذخیره‌سازی ابری حذف خواهند شد.